Zabudnuté heslo?
Prihlásenie

Jednoduchý celulózový filter čistí vodu vstrekovanú striekačkou

Jednoduchý celulózový filter čistí vodu vstrekovanú striekačkou
Autor:
Roman Mališka
Zverejnené:
30. 1. 2024
Hodnotenie:
Už ste hlasovali.

Hoci existuje pomerne veľa filtračných systémov na úpravu znečistenej vody na pitnú, mnohé z nich sú pomerne zložité alebo využívajú nákladné materiály. Naproti tomu nové experimentálne zariadenie vyžaduje, aby používatelia jednoducho vstrekli znečistenú vodu cez vrstvu celulózy.

Prototyp zariadenia, ktorý bol vyvinutý vedcami z Texaskej univerzity v Austine, pozostáva z puzdra v tvare hokejového puku, v ktorom je hydrogélová vrstva, ktorá je podopretá membránou plnou mikroskopických pórov. Hydrogél je zase tvorený „prepletenou sieťou“ celulózových nanovlákien. Celulóza je najbežnejšia organická zlúčenina na Zemi. Dá sa ľahko a lacno získať z najrôznejších ľahko dostupných prírodných zdrojov, ako sú napríklad rastliny.

Pri používaní zariadenia používatelia začnú tým, že pomocou bežnej injekčnej striekačky naberú vodu z potoka, jazera alebo z iného miesta. Potom umiestnia koniec injekčnej striekačky do portu na hornej strane filtra a vstreknú do neho vodu.

Schéma nanocelulózového hydrogélového filtra.

Pri prechode vody cez malé medzery medzi nanovláknami sa zachytí takmer 100 % suspendovaných pevných častíc väčších ako 10 nanometrov. Baktérie a vírusy pritom zvyčajne presahujú túto veľkosť. Výsledkom je, že voda, ktorá vyteká zo spodnej strany filtra, je čistá a pitná. Navyše, každý filter sa môže použiť až 30-krát a po vyradení sa biologicky rozloží.

V doteraz vykonaných testoch sa na zber kalnej vody, riečnej vody a vody kontaminovanej mikroplastmi použili striekačky s objemom až 1,5 litra, pričom všetky tieto vody sa pomocou filtra úspešne vyčistili. Vedci teraz pracujú na rozšírení tejto technológie, aby bolo možné vyčistiť väčšie množstvo vody počas jedného sedenia.

Prototyp filtra. Špinavá voda ide dovnútra, čistá voda von.

„Naliehavý problém vody znečistenej časticami, najmä v odľahlých a málo rozvinutých regiónoch, kde sa ľudia často spoliehajú na kontaminované zdroje vody na konzumáciu, si vyžaduje okamžitú pozornosť,“ povedal profesor Guihua Yu, vedúci vedec. „Náš systém s vysokou účinnosťou pri odstraňovaní rôznych typov častíc ponúka atraktívne a zároveň praktické riešenie na zlepšenie dostupnosti sladkej vody.“

Článok o výskume bol nedávno uverejnený v Nature Sustainability.