Diaľková operácia prasaťa zo vzdialenosti 9 300 km s použitím herného ovládača
- Autor:
- Roman Mališka
- Zverejnené:
- 10. 9. 2024
- Hodnotenie:
- Už ste hlasovali.
Lekárom sa podarilo úspešne operovať prasa na diaľku z obrovskej vzdialenosti až 9 300 km. Švajčiarski chirurgovia pomocou herného ovládača úspešne vykonali endoskopiu na prasati v Hongkongu, čím pripravili pôdu pre zákroky na diaľku u ľudí v oblastiach, kde nie sú k dispozícii miestni lekárski odborníci.
Mnohé bežné chirurgické zákroky sa už v istom zmysle vykonávajú „na diaľku“. Lekár sa predsa nedostane priamo k pacientovi, aby mu urobil kolonoskopiu. Ak sa teda už priamy prenos z kamery a pokyny na pohyb prenášajú cez celú miestnosť, prečo by to nemohlo byť aj cez celý svet?
Spoločná štúdia vedcov z Čínskej univerzity v Hongkongu (CUHK) a ETH Zürich to teraz úspešne spravili. Na hongkonskej strane sa použil robotický systém a magnetický endoskop, ktorý bol prostredníctvom priameho protokolu WebSocket prepojený na prenos údajov v reálnom čase s riadiacou konzolou v Zürichu. Švajčiarsky lekár sledoval zákrok prostredníctvom videoprenosu a zadával pokyny pomocou herného ovládača.
Magnetický endoskop má po svojej dĺžke sériu magnetov, takže ho možno riadiť ovládaním magnetického poľa mimo pacienta. Práve to ovládal chirurg v Zürichu - a to pomocou staromódnej hernej paličky PlayStation 3 Move. Zdá sa, že pri iných demonštráciách vedci použili herný ovládač PlayStation 5, ktorý sa rozhodne dá zohnať oveľa ľahšie.
Tento test sa uskutočnil na živom prasati pod sedatívami, pričom vedec dokázal ohnúť endoskop do úplného U-obratu a dokonca odobrať použiteľnú biopsiu tkaniva žalúdočnej steny zvieraťa. Napriek vzdialenosti sa podarilo udržať latenciu pod 300 milisekúnd, čo je dostatočne rýchle na to, aby lekár mohol reagovať takmer v reálnom čase.
Tím tvrdí, že úspech tohto experimentu ukazuje, že operácie na diaľku by sa čoskoro mohli vykonávať aj u ľudí. Roboty už teraz podávajú chirurgom pomocnú ruku, najmä pri citlivých orgánoch, ako sú srdce a oči. Konečným cieľom je pomôcť pacientom v odľahlých oblastiach, kde miestni odborníci nemusia byť k dispozícii na vykonávanie takýchto zákrokov. To by mohlo zahŕňať aj operácie astronautov vo vesmíre.
Výskum bol nedávno uverejnený v magazíne Advanced Intelligent Systems. Systém diaľkovej chirurgie si môžete pozrieť v akcii vo videu na začiatku článku alebo priamo TU.