Zabudnuté heslo?
Prihlásenie

Nový typ plastu sa v oceáne biologicky rozloží rýchlejšie ako papier

Nový typ plastu sa v oceáne biologicky rozloží rýchlejšie ako papier
Autor:
Roman Mališka
Zverejnené:
24. 10. 2024
Hodnotenie:
Už ste hlasovali.

Výskumníci sa posledných niekoľko rokov snažili zistiť, ktorý typ plastu sa v morskom prostredí rozkladá najrýchlejšie, keďže do našich oceánov sa každoročne dostávajú milióny ton plastov. Ukázalo sa, že bežný bioplast, ktorý používame už viac ako 100 rokov, je týmto plastom, pričom vedci zistili, ako tento proces ešte urýchliť.

Diacetát celulózy (Cellulose diacetate - CDA) sa vyrába z celulózy - prírodného polyméru, ktorý sa nachádza v stenách rastlinných buniek, najmä v bavlne alebo drevnej buničine. Existuje už od konca 19. storočia a používa sa vo všetkom, od rámov slnečných okuliarov cez cigaretové filtre (jeho najbežnejšie použitie) až po fotografický film a milión ďalších vecí v našom každodennom živote.

Výskumníci z Woods Hole Oceanographic Institution (WHOI) zistili, že CDA je najrýchlejšie sa rozkladajúci typ plastu v morskej vode, technicky klasifikovaný ako bioplast. Jednoduchou úpravou nazývanou ako „spenenie“, vďaka ktorej sa bioplast stáva poréznym, sa CDA rozkladá 15-krát rýchlejšie ako pevný CDA. Dokonca rýchlejšie ako papier.

Prototyp slamky vyvinutý spoločnosťou Eastman z penového CDA na testovanie jeho biologickej odbúrateľnosti.

„Základné poznatky sme pretavili do návrhu nového materiálu, ktorý zároveň spĺňa potreby spotrebiteľov a v oceáne sa rozkladá rýchlejšie ako akýkoľvek iný plastový materiál, ktorý poznáme, dokonca rýchlejšie ako papier,“ povedal Collin Ward, hlavný autor štúdie. „Je to veľký úspech v oblasti, ktorá sa často zameriava na negatívne aspekty znečistenia plastmi namiesto toho, aby sa snažila o riešenie tohto problému.“

Štruktúra penového CDA pred a po 36-týždňovom teste v morskej vode.

Počas 36-týždňového testu stratila CDA pena umiestnená v nádržiach s nepretržite prúdiacou morskou vodou 65 - 70 % svojej pôvodnej hmotnosti. V porovnaní s iným bežným plastom, ktorý sa nachádza v každom oceáne na svete, penový polystyrén vykázal za rovnaké obdobie nulovú degradáciu.

Polystyrén, známy aj ako penový polystyrén, môže meniť tvar, ale po 36 týždňoch v morskej vode sa vôbec nerozkladá.

Ward a ďalší vedci z WHOI spolupracovali so spoločnosťou Eastman, ktorá vyrába bioplasty a ktorá prispela k tejto a predchádzajúcim štúdiám poskytnutím materiálov, finančných prostriedkov a ako spoluautori.

Štúdia sa uskutočnila v kontrolovanom prostredí v laboratóriu s použitím nepretržite prúdiacej morskej vody z Martha's Vineyard Sound neďaleko Cape Cod v Massachusetts. Výskumníci mohli kontrolovať svetlo, teplotu a ďalšie premenné, aby sa reprodukovali dynamické podmienky oceánu.

V januári tohto roku boli zverejnené výsledky predchádzajúcej 16-týždňovej štúdie WHOI. V tejto štúdii sa použila rovnaká nádrž s morskou vodou a porovnávalo sa osem rôznych slamiek vyrobených z CDA, polyhydroxyalkanoátov (PHA), kyseliny polymliečnej (PLA), polypropylénu (PP) a papiera.

Slamky z PLA a PP nemali žiadne merateľné známky degradácie, zatiaľ čo ostatné degradovali až o 50 %.

Rôzne materiály zo slamy po ich 16 týždňoch nepretržitého pôsobenia v morskej vode.

Pri porovnávaní vtedajšieho prototypu penovej slamky CDA s pevnou slamkou CDA výskumníci zistili, že penová slamka CDA sa rozkladá o 190 % rýchlejšie ako pevná slamka CDA, čo viedlo k nedávnej štúdii WHOI zameranej na penovú slamku CDA.

Spoločnosť Eastman už s úspechom penového CDA plastu uviedla na trh biologicky rozložiteľný a kompostovateľný podnos, ktorý nahradí bežné polystyrénové podnosy používané na balenie mäsa, ktoré sa nerozkladajú v žiadnych prirodzených podmienkach prostredia, na súši ani v mori.

Práca tímu bola nedávno uverejnená v magazíne ACS Publications.

Nová penová CDA vanička spoločnosti Eastman na balenie mäsa, ktorá nahradí typické „večné“ polystyrénové vaničky.