Veža striekajúca vodu ako mobilný systém na hasenie lesných požiarov
- Autor:
- Roman Mališka
- Zverejnené:
- 14. 11. 2024
- Hodnotenie:
- Už ste hlasovali.
Keď sa k obci blíži zúriaci lesný požiar, výdatný dážď výrazne znižuje pravdepodobnosť, že plamene skutočne dosiahnu budovy. Ak však dážď nie je v predpovedi, no práve na to je určená mobilná hasiaca veža RainStream.
Zariadenie, ktoré vyrába kanadská spoločnosť Wildfire Innovations, má podobu teleskopickej oceľovej veže, ktorá skrátená leží na boku na integrovanom prívese, keď sa nepoužíva. Na miesto nasadenia - napríklad na okraj mesta v blízkosti lesného požiaru - ho môže odtiahnuť nákladné vozidlo s nosnosťou 1 tonu.
Po príchode na miesto určenia sa vysunú štyri stabilizačné nohy prívesu, veža sa otočí na prívese, aby stála vertikálne, a potom sa vysunie do svojej plnej výšky 30,5 metra. Pozemná posádka pokračuje v natiahnutí hadice z čerpadla poháňaného naftou k požiarnemu hydrantu, jazeru, rieke alebo inému zdroju vody.
Po spustení čerpadla začne veža RainStream striekať vodu z rotačnej „dažďovej hlavice“ na vrchu veže. Túto hlavicu možno nastaviť tak, aby sa pri striekaní otáčala o 360 stupňov alebo aby striekala len jedným smerom. V oboch prípadoch voda vytvára hmlu, ktorá zabraňuje požiaru, a ktorá sa znáša nadol, aby zvlhčila a ochladila stromy a budovy na ploche 3,25 až 8 hektárov, v závislosti od prevládajúcich vetrov.
Rozloženie systému údajne trvá necelých 40 minút pri dvojčlennej posádke alebo o polovicu menej pri štyroch ľuďoch. Jedna plná nádrž nafty by mala vystačiť až na 40 hodín prevádzky. A netreba zrejme dodávať, že na jeden požiar možno nasadiť viac ako jednu vežu.
„Bežný prevádzkový postup spočíva v umiestnení flotily veží RainStream proti vetru od obcí alebo kritickej infraštruktúry, aby sa vytvorila „vodná stena“ a poskytla ochranná hmla,“ hovorí Rolf Wenzel, generálny riaditeľ spoločnosti Wildfire Innovations. „Môže sa však kedykoľvek umiestniť na ľubovoľné miesto na podporu hasenia požiarov.“
Wenzel dodáva, že spoločnosť začína s výrobou veží tento rok, aby ich mohla dodať klientom na jar budúceho roka. Pripravuje sa pritom aj stála verzia veže RainStream. Možno ju inštalovať na miestach, ako sú chaty v divočine, ropné rafinérie alebo ekologicky citlivé oblasti, a v prípade potreby ju aktivovať na diaľku.