Lepenie proteínov dokopy zabíja rakovinu super selektívne
- Autor:
- Roman Mališka
- Zverejnené:
- 12. 11. 2024
- Hodnotenie:
- Už ste hlasovali.
Vedci demonštrovali nový kreatívny spôsob, ako účinne zabíjať rakovinové bunky s niekoľkými vedľajšími účinkami. Zlepenie dvoch konkrétnych proteínov spolu totiž oklame nádory, aby sa zničili.
Bunky v našom tele prirodzene odumierajú v procese nazývanom ako apoptóza, aby boli nahradené inými. Ale keď sa v tomto procese niečo pokazí, niektoré bunky môžu pokračovať v raste mimo kontroly. To je stav, ktorý poznáme ako rakovina.
Určité gény majú potenciál mutovať na onkogény, ktoré sú hlavnou hnacou silou rakoviny. Tieto onkogény často súvisia s bunkovou proliferáciou a likvidáciou, takže postihnuté bunky sa môžu vyhnúť apoptóze. Je pochopiteľné, že onkogény a proteíny, ktoré kódujú, sú bežným cieľom liečby rakoviny, ale nová štúdia od výskumníkov zo Stanfordskej univerzity rieši problém z iného uhla.
„Odkedy boli objavené onkogény, ľudia sa ich pokúšali zastaviť v rakovine,“ povedal Roman Sarott, spoluautor štúdie. „Namiesto toho sa ich snažíme použiť na zapnutie signalizácie, ktorá, dúfame, bude prínosom pre liečbu.“
Tím sa zameral na onkogénny proteín nazývaný ako BCL6, ktorý sa podieľa na difúznom veľkobunkovom B-bunkovom lymfóme. Zmutovaný BCL6 bude sedieť na DNA priamo v blízkosti špecifických génov, ktoré podporujú apoptózu, čím ich udrží vypnuté, takže rakovinové bunky môžu pokračovať v raste a nekontrolovanom delení.
Aby tomu zabránili, vedci vyvinuli druh molekulárneho lepidla, ktoré viaže BCL6 na iný proteín, CDK9. Tento aktivuje gény a v tomto prípade opäť zapne gény spojené s apoptózou, ktoré BCL6 potláča. V laboratórnych testoch táto technika zabíjala lymfómové bunky s vysokou účinnosťou.
„Myšlienka je, môžete zmeniť závislosť od rakoviny na signál zabíjajúci rakovinu?“ povedal Nathanael Gray, spoluautor štúdie. „Vezmite niečo, na čom je rakovina závislá, aby prežila, a prevrátite scenár a urobíte z toho to pravé, čo ju zabije.“
Toto konkrétne párovanie proteínov je veľmi selektívne na difúzny veľkobunkový B-bunkový lymfóm. To znamená, že na rozdiel od ožarovania a chemoterapie sa zdá, že táto technika neovplyvňuje zdravé bunky. Pri testoch na myšiach bez rakoviny neboli pozorované žiadne závažné negatívne vedľajšie účinky, hoci napáda aj niektoré zdravé imunitné bunky.
V ďalšom experimente tím testoval molekulu proti 859 rôznym typom rakoviny a jediný, ktorý zabila, bol difúzny veľkobunkový B-lymfóm. Výskumníci plánujú pokúsiť sa zmeniť mechanizmus tak, aby sa zameral na iné známe proteíny spôsobujúce rakovinu, ako je Ras, ktorý sa podieľa na niekoľkých formách ochorenia.
Aj keď je to určite zaujímavý mechanizmus, je dôležité poznamenať, že je stále vo veľmi skorých štádiách. Tím v súčasnosti testuje zlúčeninu na myšiach s difúznym veľkobunkovým B-lymfómom s nádejou, že všeobecná myšlienka by sa mohla nakoniec použiť na liečbu širokého spektra rakovín s extrémnou selektivitou.
Ak všetko pôjde dobre, útok na celé telo, ktorý prichádza s ožarovaním alebo chemoterapiou, by sa nakoniec mohol stať minulosťou.
Výskum bol nedávno publikovaný v magazíne Science.