Zabudnuté heslo?
Prihlásenie

Povrchová úprava okien odráža teplo a ochladí budovy o 22 stupňov

Povrchová úprava okien odráža teplo a ochladí budovy o 22 stupňov
Autor:
Roman Mališka
Zverejnené:
20. 11. 2024
Hodnotenie:
Už ste hlasovali.

Zapínanie klimatizácie je jedným zo spôsobov, ako udržať budovy chladné, ale spotrebúva energiu. Pasívne materiály môžu regulovať teplotu v interiéri efektívnejšie a vedci v Južnej Kórei teraz vyvinuli nový náter, ktorý udržiava sklo oveľa chladnejšie a zároveň je priehľadný.

Okná sú skvelým prostriedkom na vypĺňanie miestností prirodzeným svetlom, ale sú aj hlavným portálom na ovplyvňovanie teploty. Keď je vonku chladno, cez okná môže uniknúť približne 30 % tepla z interiéru, zatiaľ čo v horúcom období sa do interiéru dostane vo forme tepla približne 76 % slnečného svetla, ktoré dopadá na okná.

Preto je dôležité túto medzeru zaplniť, ideálne bez toho, aby sa zničilo to, čo robí okná atraktívnymi. Nový náter, ktorý vytvorili výskumníci z POSTECH a Kórejskej univerzity, by mohol pomôcť práve v tomto smere.

Tím navrhol materiál, ktorý dokáže vyžarovať teplo a zároveň prepúšťať viditeľné svetlo. Pozostáva z troch vrstiev, ktoré majú rôzne úlohy. Najvrchnejšia vrstva je polydimetylsiloxán (PDMS), ktorý vyžaruje ďaleké infračervené žiarenie, ktoré je cítiť ako teplo. V strede je tenká vrstva striebra, ktorá odráža väčšinu zvyšku slnečného spektra. Táto vrstva je pritom plná mikroskopických otvorov, ktoré umožňujú prechádzať viditeľnému svetlu.

Tretia vrstva je takzvané Braggovo zrkadlo, ktoré bolo špeciálne navrhnuté tak, aby odrážalo vlnové dĺžky blízkeho infračerveného spektra, ktoré tvoria väčšinu tepla slnečného svetla. Tvoria ho striedajúce sa vrstvy oxidu titaničitého a fluoridu horečnatého.

Pri testoch sa zistilo, že nový materiál udržuje povrch skla o neuveriteľných 22,1 °C chladnejší ako sklo pokryté len PDMS. To je jeden z najväčších chladiacich účinkov, aký sa kedy podaril výskumníkom dosiahnuť.

Tím pritom dúfa, že tento materiál by sa mohol použiť na okná, aby udržiaval interiéry budov chladnejšie bez toho, aby sa obetovalo svetlo, čím by sa znížila naša závislosť od vykurovacích a chladiacich systémov, ktoré môžu spotrebovať elektrickú energiu.

„Táto technológia je pripravená na sériovú výrobu a má významný potenciál v architektúre a environmentálnych aplikáciách,“ povedal profesor Junsuk Rho, zodpovedajúci autor štúdie. „Najdôležitejšie je, že účinne odvádza teplo a znižuje spotrebu energie, čo ju stavia do pozície kľúčovej technológie pre udržateľnú budúcnosť.“

Výskum bol nedávno uverejnený v magazíne Advanced Functional Materials.