Zabudnuté heslo?
Prihlásenie

Liek proti malárii by mohol byť účinný aj proti rakovine

Liek proti malárii by mohol byť účinný aj proti rakovine
Autor:
Roman Mališka
Zverejnené:
13. 3. 2025
Hodnotenie:
Už ste hlasovali.

Keď skúsený výskumník Renato Aguilera jedného dňa náhodou narazil na chemickú štruktúru osvedčeného lieku proti malárii, napadlo ho, že by mohol účinne bojovať proti rakovine. Mal pravdu a má výskum, patent a farmaceutickú spoločnosť, ktoré to dokazujú.

Keď sa Renato Aguilera vo veku 15 rokov presťahoval z Mexika do USA, nevedel prakticky po anglicky. Odhodlane sa naučil jazyk a následne získal nielen bakalársky a magisterský titul z mikrobiológie na Texaskej univerzite v El Pase (UTEP), ale aj doktorát na Kalifornskej univerzite v Berkeley. Teraz je z neho doktor Renato Aguilera a má dokonca vlastnú stránku na Wikipédii.

Od týchto skromných začiatkov získal Aguilera rozsiahle vedomosti a skúsenosti najmä v oblasti imunológie, molekulárnej a bunkovej biológie a výskumu rakoviny. V roku 2017 tieto vedomosti využil, keď sa zúčastnil na seminári UTEP o lieko proti malárii s názvom pyronaridín (PND).

„Louis Pasteur povedal: 'Náhoda praje pripravenej mysli',“ povedal Aguilera o tom, čo sa ukázalo ako kľúčový moment v jeho kariére. „Keď som sa bližšie pozrel na štruktúru lieku, videl som, že by sa dal použiť na útok na rakovinové bunky. O niekoľko rokov neskôr nás udelenie patentu priblížilo k skutočnému využitiu tohto lieku v starostlivosti o pacientov.“

Dr. Renato Aguilera zistil, že štruktúra antimalarik by mohla byť účinným liekom na liečbu rakoviny.

Po tom, ako Aguilera spozoroval potenciál pyronaridínu, sa spolu s vtedajšou doktorandkou, teraz držiteľkou doktorátu, Paulinou Villaneuvou spojili s ďalšími výskumníkmi, aby preskúmali účinok lieku na rakovinové bunky. V laboratórnych testoch zistili, že pyronaridín spomaľuje rast rakoviny a spúšťa cestu programovanej smrti (apoptózy) v rôznych rakovinových bunkách, vrátane rakoviny pľúc, prsníka, vaječníkov, lymfómu, melanómu a mnohopočetného myelómu. Dôležité je, že nerakovinové bunky zostali takmer nedotknuté. Ich práca bola uverejnená v magazíne PLOS One v roku 2018.

„S pyronaridínom sme dosiahli triumf: spomalený rast buniek, programovanú bunkovú smrť a minimálny vplyv na zdravé bunky,“ povedal Aguilera. „V budúcnosti by sa tento liek mohol potenciálne používať v kombinácii s imunoterapiou na urýchlenie procesu zabíjania rakovinových buniek.“

Pri pohľade na túto chemickú štruktúru Aguilera rozpoznal protirakovinový potenciál pyronaridínu.

Ako riaditeľ Centra pre bunkovú charakterizáciu a biorepozitár (CCB) Biomedicínskeho výskumného centra Border (BBRC), ktoré je súčasťou Fakulty pre vedu na UTEP, Aguilera umožnil vysoko výkonný skríning liekov, ktoré ničia rakovinové bunky. Prečo však zameranie na rakovinu? V rozhovore s Dr. Keithom Pannellom a Miguelom Moralesom v rozhlasovej stanici KTEP, ktorá je súčasťou UTEP, v roku 2023 Aguilera otvorene vysvetlil svoje dôvody:

„A otázka, ktorú mi ľudia kladú: „Prečo by ste to chceli robiť?“,“ povedal. „A ja na to: 'Pretože si myslím, že na to pravdepodobne zomriem, a chcel by som aspoň prispieť k nájdeniu liekov, ktoré by ma mohli vyliečiť alebo vyliečiť mojich priateľov.“

S týmto cieľom Aguilera požiadal o patent na opätovne použitý pyronaridín a získal ho. Žiadosť bola podaná v spolupráci so spoločnosťou Armaceutica zameranou na vývoj liekov proti rakovine, ktorej je Aguilera vedeckým riaditeľom. Villaneuvaová, jeho bývalá výskumná partnerka, ktorá je teraz postdoktorandkou v Centre pre nanotechnológie na Univerzite v Centrálnej Floride, je hrdá na svoj prínos k práci a na to, že pomohla Aguilerovi dostať sa až sem.

„Je neuveriteľné byť svedkom toho, ako sa tvrdá práca investovaná do tohto výskumu zúročila,“ povedala Villanuevaová. „Výskum otvára dvere nespočetným možnostiam, a hoci personalizovaná medicína nie je univerzálna, liek pyronaridín by mohol byť pre niektorých prelomový. Cesta sa ešte neskončila - stále je pred nami veľa práce - ale zabezpečenie patentu na liek je významným míľnikom, ktorý bude hnacím motorom budúceho pokroku.“