Obratný robotický uchopovač používa meracie pásmo ako prsty
- Autor:
- Roman Mališka
- Zverejnené:
- 23. 4. 2025
- Hodnotenie:
- Už ste hlasovali.
Oceľové meracie pásmo je zaujímavý materiál, pretože je dostatočne pevný, aby si po natiahnutí udržal svoj tvar, ale zároveň dostatočne ohybný, aby sa pod tlakom povolil. Vedci využili túto dvojakú povahu v novom šikovnom robotickom uchopovači, ktorý je určený na manipuláciu s krehkými predmetmi.
Tento mechanický doplnok, ktorý vytvoril docent Nick Gravish a jeho kolegovia z Kalifornskej univerzity v San Diegu, je známy ako „GRIP-tape“, čo je skratka pre „Grasping and Roll In-Plane“ (uchopenie a rolovanie v rovine). Uchopuje pritom predmety rôznych tvarov a veľkostí medzi dvoma úchopnými, ale poddajnými trojuholníkovými „prstami“.
Každý z týchto prstov je vyrobený z niekoľkých kusov meracieho pásma, ktoré sú pozdĺžne položené jeden na druhom a v tejto konfigurácii sú zlepené lepiacou páskou. Tvoria tak jeden dvojvrstvový pás, ktorý je ohnutý / prehnutý na špičke prsta. Dva motorizované kotúče, jeden na každom konci tejto pásky, ju navíjajú a odvíjajú podľa potreby.
Zmenou smeru otáčania každého zo štyroch kotúčov (dva na jeden prst) voči sebe navzájom sa dajú prsty predĺžiť alebo skrátiť, môžu otáčať predmet uchopený medzi nimi alebo ho môžu vťahovať alebo vyťahovať, podobne ako dopravný pás. Celý robotické uchopovadlo sa tiež môže otáčať zo strany na stranu a nakláňať hore a dole, pričom sa otáča na svojom robotickom zápästí.
Tím dúfa, že akonáhle sa technológia ďalej rozvinie, bude sa môcť využívať v oblastiach, ako je poľnohospodárstvo, na zber ovocia a zeleniny bez ich poškodenia.
„Radi hľadáme netradičné, neintuitívne robotické mechanizmy,“ povedal Gravish. „Meracie pásmo meter je taká úžasná konštrukcia vďaka svojej kombinácii mäkkosti a tuhosti.“
Článok o štúdii bol nedávno publikovaný v magazíne Science Advances.