Zabudnuté heslo?
Prihlásenie

„Vražedný náter“ likviduje škodlivé baktérie pri kontakte

„Vražedný náter“ likviduje škodlivé baktérie pri kontakte
Autor:
Roman Mališka
Zverejnené:
30. 4. 2025
Hodnotenie:
Už ste hlasovali.

Nikdy nie je dobré, keď sú na povrchoch v nemocniciach prítomné škodlivé baktérie, pretože môžu spôsobiť život ohrozujúce infekcie u pacientov, ktorí už majú oslabenú imunitu. Nový náter by tomu mohol zabrániť tým, že rýchlo zničí všetky mikróby, ktoré na ňom pristanú.

Určite to nie je prvý náter na ničenie mikróbov určený na použitie na kľučkách dverí, zábradlí, pracovných stoloch a iných neporéznych povrchoch v nemocniciach a podobných zdravotníckych zariadeniach. Tieto nátery využívali antimikrobiálne zložky, vrátane striebra, medi a zlata. Podľa vedcov z Nottinghamskej univerzity však takéto látky môžu byť drahé, málo účinné a / alebo nedostatočne odolné. Preto prichádza na rad nový náter.

Vedci vyvinuli tento náter v spolupráci s britskou spoločnosťou Indestructible Paint. Pozostáva z bežnej bezfarebnej lesklej živice tejto firmy, spolu s 2 % koncentráciou širokospektrálneho biocídneho činidla známeho ako chlórhexidín diglukonát (CHX).

Baktériami zaťažený povrch oceľového plechu, ktorý bol natretý kontrolnou živicou, ktorá neobsahovala účinnú látku chlórhexidín diglukonát (CHX).

Počas laboratórnych testoch sa tieto dve zložky skombinovali, nechali sa navzájom reagovať 15 minút, potom sa natreli na oceľové vzorky a vytvrdili pri teplote 60 °C počas 90 minút. Potom sa na farbu nanesli kvapky roztokov baktérií Staphylococcus aureus, Escherichia coli a Pseudomonas aeruginosa a nechali sa schnúť pri izbovej teplote po dobu 18 hodín. Tento postup simuloval spôsob, akým môže dôjsť k postriekaniu natretého povrchu v nemocnici.

Pri následnom testovaní vzoriek sa zistilo, že všetky tri typy baktérií boli úplne zlikvidované. CMX vykonal tento výkon generovaním reaktívnych foriem kyslíka, ktoré pretrhli ochranné vonkajšie membrány mikróbov. Pre porovnanie, predchádzajúce štúdie ukázali, že baktérie S. aureus a E. coli môžu prežiť na povrchoch z nehrdzavejúcej ocele až šesť, respektíve štyri týždne.

Povrch oceľovej dosky natretej živicou obsahujúcou CHX, úplne bez predtým pridaných baktérií P. aeruginosa.

Dôležité je, že testovanie tiež ukázalo, že prítomnosť CMX mala veľmi malý, ak vôbec nejaký vplyv na čírosť, odolnosť proti poškriabaniu a priľnavosť živice. Navyše CMX nevykazoval žiadne známky vylúhovania zo živice v priebehu času.

„Je mimoriadne dôležité, aby sa vyvíjali nové technológie, ako je táto antimikrobiálna farba, aby sa zabránilo šíreniu patogénnych mikroorganizmov na zraniteľných pacientov a riešila sa stále rastúca hrozba antimikrobiálnej rezistencie,“ povedala doktorka Felicity de Coganová, ktorá viedla štúdiu.

Článok o výskume bol nedávno uverejnený v magazíne Scientific Reports.