Zabudnuté heslo?
Prihlásenie

IBM a Albertská univerzita: meranie emisií v lesoch

Autor:
Roman Mališka
Zverejnené:
10. 3. 2015
Hodnotenie:
Už ste hlasovali.

Životné prostredie našej planéty by sme si mali určite chrániť a oplatí sa pritom sledovať klimatické zmeny a najmä v ekosystémoch akým sú lesy, ktoré významným spôsobom pohlcujú škodlivý oxid uhličitý. O to sa snažia aj vedci z Albertskej univerzity, no ich výskum je časovo náročný. I preto im vývojári z IBM podali pomocnú ruku a ich výskum skrátili z mesiacov doslova na minúty.

Výskumníci z Albertskej univerzity monitorujú mikro meteorologické podmienky v lesoch a v oblastiach mimo nich.

„Nerobíme rozdiely medzi atmosférou, pôdou a rozptylom látok, je to prebiehajúci proces,“ hovorí profesor Arturo Sanchez-Azofeifa, Albertská univerzita.

Projekt sa zameriava na zber údajov, ktoré pomáhajú vedcom zisťovať koľko CO2 je les schopný absorbovať. Na začiatku pritom nemal nikto predstavu o množstve dát, ktoré sa zbierajú.

„Mali sme tak približne 40 poznámok, pričom jedna mala asi tri vety. No niektoré merané oblasti mali viac ako 200 optických senzorov,“ hovorí pán Saulo Castro-Contrepas, Albertská univerzita.

Pri takomto množstve údajov to bolo časovo náročné. Spoločnosť IBM však ponúkla výskumníkom svoju platformu, ktorá dokáže tieto údaje zisťovať v reálnom čase.

„Zamerali sme sa na reakčný čas, chceli sme zistiť ako v danom čase analyzovať obrovské množstvo údajov. V našom oddelení sme vyvinuli platformu, ktorej súčasťou je streamovací softvér a teraz je súčasťou našej inovácie. Máme tak možnosť vidieť, či sa CO2 pohybuje hore alebo dole zo stromov,“ hovorí pán Alain Biem, IBM.

Softvér poskytuje analýzu viac ako 10.000 dátových bodov za sekundu zo senzorov merajúcich obsah oxidu uhličitého, či ďalších údajov, ako je relatívna vlhkosť, vlhkosť pôdy, teplota, atmosférický tlak a okolitý hluk.

„Predtým sme sa museli spoliehať na tímy, ktoré zbierali údaje priamo v teréne. Trvalo to niekoľko týždňov. Teraz však máme k dispozícii údaje v reálnom čase. Priamo odtiaľto tak môžeme vidieť čo sa deje,“ hovorí pán Cassidy Rankine, Albertská univerzita.

Nesleduje sa pritom len zopár hektárov. Už teraz sú výskumníci schopní expandovať na celý región v krajine. S rozvojom technológií by sa však ich dosah mohol ešte viac rozšíriť.

„Do piatich rokov budeme mať lepšiu vizualizačnú techniku, lepšie aplikácie, zlepší sa výučba študentov a lepšie porozumieme ekologickému systému, ako mu chápeme dnes,“ uzatvára profesor Arturo Sanchez-Azofeifa, Albertská univerzita.

Merania sa vykonávajú nepretržite 24 hodín počas celého roka a údaje sa zberajú z lesov v Kanade, Austrálii, Brazílii, Kostarike a v Mexiku. Získané informácie by pritom mohli pomôcť tvorcom politík na celom svete podporiť starostlivosť o životné prostredie.