Zabudnuté heslo?
Prihlásenie

Vedci objavili nový spôsob forenzného odhaľovania zločinov

Vedci objavili nový spôsob forenzného odhaľovania zločinov
Autor:
Roman Mališka
Zverejnené:
27. 10. 2015
Hodnotenie:
Už ste hlasovali.

Pokiaľ radi pozeráte rôzne detektívne seriály alebo filmy, určite vám nie je neznámy pojem Luminol, čo je vlastne chemická látka, ktorá keď sa nastrieka na stopové množstvo krvi neviditeľnej ľudským okom, spôsobí, že krv začne žiariť svetlo modrou farbou. Luminol a jeho činidlo však chemicky narúša miesto činu a vyžarovaná farba nie je viditeľná na priamom slnku.

Vedci z univerzity South Carolina však skúmajú iné neškodné alterantívne látky na základe pary, ktoré by mohli forenzným technikom pomôcť pri riešení zločinov. Ich výskum ich priviedol k zaujímavému výsledku, kedy použili techniku nazývanú paro termografia.

Použitím ručného parného zariadenia sa ohreje povrch vyšetrovaných predmetov a forenzný vyšetrovateľ si nasadí špeciálne infračervené okuliare. Tie dokážu vyzdvihnúť rozdiely v chemickom zložení povrchov na základe toho, ako molekuly vyžarujú teplo.

univerzita, South Carolina, forenzia, krv, zločin, vyšetrovanie, vyšetrovateľ, technik, forenzný technik, Luminol, para, parná termografia, technológie, novinky

Vďaka tejto technike sa stopové kvapky krvi zriedia a vystúpia pri pohľade cez okuliare a to aj z veľmi jasného slnečného svetla. Procesom nahrievania parou vedci zistili, že nemá vplyv na DNA z krvi a dokonca sa táto parná termografia nedá oklamať rôznymi bielidlami, hrdzou alebo škvrnami od kávy, ako je to v prípade použitia Luminolu.