Zabudnuté heslo?
Prihlásenie

Oči soba Rudolfa sú vybavené dobrým ISOm

Oči soba Rudolfa sú vybavené dobrým ISOm
Autor:
Alžbeta Harry Gavendová
Zverejnené:
20. 12. 2013
Hodnotenie:
Už ste hlasovali.

Vedci z Universtiy College v Londýne a univerzity v Tromse zistili, že soby menia farbu svojich očí v súvislosti s extrémnymi podmienkami polárnej žiary. V lete majú zlatistú farbu, kým v zime tmavo modrú.

Sob Rudolf je síce známejší v Amerike, no i u nás poznáme tohto pomocníka Santa Clausa. Okrem toho však v súčasnosti zaujal i niečím iným. Počas letných mesiacov má sobie oko zlatistú farbu, kým v treskúcej zime sa postupne mení na tmavo modrú. Toto zistenie bolo pre vedúceho tímu prof. Glena Jefferyho skutočne šokujúce. „Bola to posledná vec, čo by sme hľadali, no zároveň to bola tá najevidentnejšia vec, keď sme pitvali oko soba. Obrovská zmena farby.“ Je to vôbec prvý takýto prejav zistený u cicavcov.

Vrstva tkaniva s názvom tapetum lucidum, ktorá je umiestnená za sietnicou, odráža svetlo späť cez oko a umožňuje tak nočné videnie. Tým, že tapetum zmení svoju farbu sa dokáže vysporiadať s extrémne silným či slabým svetlom. Na potvrdenie tohto zistenia tím vedcov rovno i vykonal skúšku správnosti. Umiestnili zlaté elektródy pod viečka živých sobov simulujúc tak polárnu žiaru. Chceli totiž vidieť ich prah vizuality. Zároveň prišli na to, že zmena farby môže súvisieť i so zmenou tlaku v očiach. A v zime tieto sezónne tlaky komprimuje práve tapetum. „Zimné oči“ sobov naviac dokážu rozoznať pohyby v tme, čo je pre ne veľmi dôležité pri úteku pred predátorom. A takto predvianočne - soby sú teda výbornými pomocníkmi Santa Clausa, keď chodí v noci roznášať darčeky...