Zabudnuté heslo?
Prihlásenie

Textová správa odovzdaná vďaka molekulám vodky

Autor:
Alžbeta Harry Gavendová
Zverejnené:
20. 12. 2013
Hodnotenie:
Už ste hlasovali.

Vedci z York University v kanadskom Toronte odoslali správu vďaka molekulám alkoholu. Je to prvá správa odoslaná na vzdialenosť 4 metre molekulrárnou komunikáciou.

Skrátka sa im podarilo využiť alkohol ako metódu na odoslanie textovej správy. Zvládli to prevedením spreju izopropylalkoholu do reči binárneho kódu. Nepotrebovali pritom na to nijaké zložité zariadenia. Vystačili si so základnou doskou vreckového počítaču Arduino Uno, ako obrazovku použili Adafruit LCD displej, ventilátor, obyčajnú fľašu so sprejovou násadkou, aká sa používa napríklad na umývanie okien, nuž a vodku. Správu síce neposlali na vzdialenosť 10 km, ale iba ponad jeden pracovný stôl, no ide o význam tohto činu. Textovú správu odoslala molekulárna difúzia. Počas experimentu ventilátor preniesol vystreknuté čiastočky alkoholu ponad stôl, kde potom senzor na druhom konci stola „odmeral“ obsah alkoholu vo vzduchu. Tam bola zase sprejistá hmla/para znovu zložená do nebinárneho kódu a text správy bol aj úspešne zrekonštruovaný: O CANADA. „Veríme, že sme poslali svetovo prvú textovú správu prenesenú iba molekulárnou komunikáciou. Podarilo sa to riadením úrovne koncentrácie molekúl alkoholu, ktoré boli schopné šifrovať abecedu,“ vraví doktorand Nariman Farsad.
Napriek tomu, že táto metóda nenahradí klasické elektromagnetické spôsoby bezdrôtového prenosu správ, môže byť po vylepšení použitá v krajných či kritických prípadoch – napríklad v tuneloch či potrubí a hlboko v podzemí, kde práve elektromagnetické vlny zlyhávajú.