Zabudnuté heslo?
Prihlásenie

Alzheimerovu chorobu preukážu už v ranom štádiu krvné testy

Alzheimerovu chorobu preukážu už v ranom štádiu krvné testy
Autor:
Zuzana S. Wenzlová
Zverejnené:
10. 6. 2016
Hodnotenie:
Už ste hlasovali.

Časté zabúdanie, roztržitosť, celkové zhoršenie pamäti, neschopnosť rozpoznať rodinných príslušníkov či priateľov, ťažkosti s orientáciou na známych miestach a celková zmätenosť. To sú jasné signály, že sa k nám prikradla Alzheimerova choroba.

Bohužiaľ, tieto symptómy sú často príznakom pokročilého štádia. Choroba sa rozvíjala už podstatne skôr, keď jej prejavy ešte neboli tak okaté. Presnú diagnózu určí skúsený lekár v psychiatrickej a neurologickej ako i ďalšie odborné vyšetrenia.

Najmodernejšie vedecké postupy však priniesli prevratný výskum z krvného testu, ktorý dokáže so 100 percentnou presnosťou odhaliť už rané štádiá ochorenia. Podľa doterajších poznatkov sa predpokladá, že zmeny na mozgu v dôsledku Alzheimerovej choroby sa začínajú už desaťročie pred prepuknutím príznakov. Vedci z Rowanovej Univerzity z odboru osteopatickej medicíny pomocou testu protilátok biomarkerov dokážu už z krvi identifikovať rané štádium ochorenia a tak zabrániť v jeho neskoršom rozvoji. Štúdie ukázali, že s pomocou novej metódy zobrazovania magnetickej rezonancie MRI a ďalšími biosenzormi majú vysoký potenciál odhaľovať Alzheimerovu chorobu ešte pred jej nástupom.

DNA, Alzheimer, Alzheimerova choroba, Parkinsonova choroba, rakovina prsníka, zabúdanie, zmätenosť, testy na Alzheimerovu chorobu, medicínsky vývoj, zhoršenie pamäti, krvné testy

Vedci počas testovania odobrali vzorky krvi 236 pacientom, z ktorých až 50-tim bola diagnostikovaná Alzheimerova choroba podľa prítomnosti nízkej hladiny amyloid-beta peptidu 42 v ich mozgovomiešnom moku. Sú to peptidy zhromažďujúce sa v zhlukoch, tvoriace amyloidné plaky v mozgu, a podpisujú sa pod vznik „choroby zabúdania“. Takto definovali desiatky vlastných protilátok biomarkerov, ktoré sú podľa ich typickej reakcie schopné odhaliť chorobu skôr, ako vôbec začne vznikať. Testy zároveň podobným spôsobom dokážu diagnostikovať aj nástup Parkinsovovej choroby, roztrúsenú sklerózu, mierne kognitívne poruchy a rakovinu prsníka. Krvné testy sú preto považované za veľmi nádejné a finančne nenáročné vyšetrenie. Ak budú ich záverečné štúdie úspešné, tento spôsob sa dostane už čoskoro do obehu. Takto svitá nová nádej pre zmiernenie progresie a aj pre nové liečebné postupy.