Zabudnuté heslo?
Prihlásenie

Páska odpudzujúca akúkoľvek kvapalinu sa dá nalepiť na takmer akýkoľvek povrch

Páska odpudzujúca akúkoľvek kvapalinu sa dá nalepiť na takmer akýkoľvek povrch
Autor:
Roman Mališka
Zverejnené:
24. 10. 2016
Hodnotenie:
Už ste hlasovali.

Pri superhydrofóbnych a olejofóbnych materiáloch sa využívajú procesy zmeny povrchu materiálu tak, že sa tenká vrstva vzduchu zachytí medzi materiálom a akoukoľvek kvapalinou, ktorá sa na neho dostane, a ktorú treba odpudiť. Zvyčajne však takéto technológie vyžadujú ošetrenie povrchu materiálu s použitím špecializovaného vybavenia.

To by však mohla zmeniť nová multi-fóbna páska, ktorú vyvinul tím vedcov zo Štátnej univerzity v Colorade. Páska dokáže odpudiť všetky kvapaliny, vrátane olejov a dá sa aplikovať na takmer akýkoľvek povrch.

Skladá sa z pružnej vrstvy lepidlom potiahnutého polyuretánu, ktorý má na povrchu umiestnenú vrstvu drobných fluórovaných častíc oxidu kremičitého. Vzhľadom na celkovú štruktúru, zloženie a nízku povrchovú energiu silikátovej vrstvy, akákoľvek tekutina sa nedokáže dostať medzi častice tohto materiálu. Vďaka tomu sa vytvára vrstva vzduchu, ktorá spôsobí tvorbu kvapiek z tekutiny, ktoré poľahky z pásky skĺznu dole.

Vedci vyvinuli lepiacu pásku, ktorá dokáže odpudiť akúkoľvek kvapalinu, vrátane olejov

Podľa vedcov by sa nová páska mohla aplikovať pre širokú škálu materiálov, vrátene takých, ktoré nemajú rovný povrch. Vďaka tomu by sa páska mohla u týchto materiálov použiť pre ich zvýšenie odolnosti proti korózii, pričom materiály by tak mohli byť samočistiace, a produkovali by menšie množstvo odpadu už usadenej kvapaliny.

V súčasnosti však nová páska nie je dostatočne mechanicky odolná, aby dokázala odolávať drsnému a abrazívnemu prostrediu. Vedci sa preto ďalej snažia pokračovať vo vývoji, a dúfajú, že s odstránením tohto problému by ich nová páska mohla nájsť široké komerčné využitie.

Nová lepiaca páska s kvapalinu odpudzujúcimi vlastnosťami sa dá nalepiť na takmer akýkoľvek povrch