Zabudnuté heslo?
Prihlásenie

Sivý zákal v ojedinelej hviezdicovitej forme

Sivý zákal v ojedinelej hviezdicovitej forme
Autor:
Alžbeta Harry Gavendová
Zverejnené:
29. 1. 2014
Hodnotenie:
Už ste hlasovali.

Sivý zákal hviezdicovitého tvaru nie je úplne novým pojmom, no ide o veľmi zriedkavú formu v dôsledku rôznych zranení oka, ale aj nepriamych zranení, ako v prípade tohto 42 ročného muža. Zasiahol ho totiž elektrický prúd s napätím 14,000 Voltov.

42 ročný muž pracujúci ako elektrikár dostal poriadnu paľbu elektrického napätia. Jeho ľavé rameno zasiahlo 14,000 Voltov a dlhšie sa spamätával zo spôsobených zranení. Sivý zákal, ktorý bol tiež dôsledkom tohto úrazu, nebol možno až taký prekvapivý, no to, že sa jeho zákal sformoval do hviezdicovitej podoby, to už zaujímavé bolo. Dvaja vedci z Univerzity v Kalifornii o tom napísali i teoretickú prácu publikovanú v New England Journal Medicine.

Sivý zákal hviezdicovitého tvaru je dôsledkom priamych či nepriamych zranení oka

Sivý zákal je tvorba určitého kalu v očnej šošovke. Kvôli tomu stratí šošovka schopnosť prepúšťať a sústrediť svetlo na zadnej strane oka – na sietnici. Následkom je zníženie viditeľnosti. V dnešnej dobe je možné šedý zákal operovať i odstrániť, záleží to však na rozsahu ochorenia. Za normálnych okolností by sa mohlo pomôcť i tomuto mužovi, no jeho zranenie zasiahlo aj sietnicu a zrakový nerv. Lekári mu pomohli čiastočne, a tak sa dokáže v rámci možností pohybovať i sám v miestnej doprave a podobne. V skutočnosti ani sivý zákal hviezdicovitého tvaru nie je úplne novým pojmom, no ide o veľmi zriedkavú formu v dôsledku rôznych zranení oka, ale aj nepriamych zranení, ako v prípade tohto muža. Nárazová vlna elektrickej energie spôsobila zranenie v kôre či kapsule šošovky a zákal sa tak neprejavil celoplošne, ale ohraničene, práve týmto zaujímavým úkazom.