Prvé opičie geneticky upravené dvojičky v Číne

- Autor:
- Alžbeta Harry Gavendová
- Zverejnené:
- 3. 2. 2014
- Hodnotenie:
- Už ste hlasovali.
Tím vedený Xingxu Huangom na Univerzite v Nanjing, vytvoril opice, ktoré majú dve významné mutácie – jedna ovplyvňuje reguláciu metabolizmu a druhá imunitné funkcie. Ide v zásade o presne také mutácie, ktoré, ak hovoríme v ľudskom jazyku, vytvoria chudších a zdravších jedincov - ľudí.
Hoci úprava génov nie je žiaden nový pojem, v Číne sa narodili prvé, geneticky modifikované dvojičky, ktoré prekročili hranicu novej presnosti v genetických mutáciách. Ide o latinský druh Macaca fascicularis, laboratórne nazývaný "cynomolgus". Tím vedený Xingxu Huangom na Univerzite v Nanjing, vytvoril opice, ktoré majú dve významné mutácie – jedna ovplyvňuje reguláciu metabolizmu a druhá imunitné funkcie. Ide v zásade o presne také mutácie, ktoré, ak hovoríme v ľudskom jazyku, vytvoria chudších a zdravších jedincov - ľudí.
Podobné mutácie sa im podarili už pred tým na myšiach, no je to zároveň historicky prvý raz, čo dokázali spraviť tieto mutácie na primátoch, ktoré sú nám geneticky tak blízke. Celý proces nebol vôbec jednoduchý. Výskumníci sa snažili zasiahnuť zmenami 3 určité gény, no úspešnosť v laboratórnych testoch bola iba 10 – 25 %. Tieto gény potom vkladali do 180 jednobunkových opičích embryí, z ktorých sa im 83 podarilo riadne naimplantovať do živých opičích matiek. Z viac ako 8 desiatok sa ujala k životu iba desiatka, teda otehotnelo 10 matiek, celkove však došlo iba k jedinému pôrodu. Biológ z oddelenia MIT Feng Zhang vraví, že je to dôležitý krok, ktorý potvrdil, že systém funguje.
Otázkou ostáva, kedy prídu na rad i testy s ľuďmi a takáto modifikácia ľudských tvorov. Kým na jednej strane môžeme hovoriť o úspechu, pretože by snáď mohli ľudí zbaviť rôznych chorôb, druhou otázkou je etika a bezúhonnosť komisie, ktorá by nad tým všetkým určite musela zasadať.