MWC 2014: Fujitsu vám umožní pohladiť krokodíla!

- Autor:
- Alžbeta Harry Gavendová
- Zverejnené:
- 5. 3. 2014
- Hodnotenie:
- Už ste hlasovali.
Displeje smartfónov aj tabletov prebiehajú neustálou zmenou čo sa týka kvality obrazu, farieb i jasu. No dokážete si predstaviť, že by ste obrázok na povrchu displeja aj cítili? No, veru nie sme od toho až tak ďaleko a takého krokodíla na obrázku budete tak môcť bezpečne pohladiť. Ako to presne je, zisťovali sme priamo na MWC 2014 v Barcelone.
Laboratóriá japonského Fujitsu pripravujú pre ľudí celkom nový zážitok z používania tabletov či smartfónov. K 3D zobrazeniu sa pokúšajú dostať i ďalší, štvrtý rozmer, v podobe pocitu a vnemu. Displej svojho tabletu vývojári obdarovali technológiou Haptic Touch Technology, ktorá sprostredkúva zážitok z dotyku veci na obraze.
Nová technológia využíva sériu ultrazvukových vibrácií na simuláciu dotyku. Napríklad, ak máme na obrázku krokodíla a dotkneme sa ho – pocítime, že je hrboľatý. Cítime akoby sme naozaj hladili drsnú kožu aligátora. Je to vďaka tomu, že ultrazvukové vibrácie tvoria tlak v podobe vysokého a nízkeho trenia. Takže máte pri dotyku s displejom naozaj akýsi pocit hrboľatosti.
Ak si to rozmeníme na drobné, treba povedať, že navodzovaním ultrazvukových vibrácií na dotykovej ploche displeja sa vytvorí vysoko-tlaková vrstvu vzduchu medzi obrazovkou a prstom. Vďaka tomu vzniká efekt zníženia trenia – teda akési kĺzanie. Rýchlou premenou vysokého a nízkeho trenia počas dotyku dokáže táto technológia zase vytvoriť pocit nerovného či drsného povrchu.
Vďaka tomu sa dajú ďalej rozoznať akoby i vyklenuté plochy. Čiže pri dotyku obrázku s japonskou harfou máte zase pocit, akoby ste sa naozaj dotýkali jej strún. Presne ako v skutočnosti. Ďalším vnemom, ktorý môžete pocítiť je klzký povrch. Keď potočíte zobrazenou virtuálnou platňou, naozaj máte pocit akoby ste s ňou naživo skrečovali. Rovnako, ako profesionál na diskotéke. Je tu veľmi nízky odpor, cítite hladkosť. Taký pocit má presne DJ naživo.
Vnímanie dotykových pocitov z displeja nie je úplnou novinkou. Mali sme tu už spoznávanie textúry pomocou reálnych vibrácií displeja, rovnako aj pomocou tvorenia statickej elektriny. Fujitsu však prináša technológiu založenú na spomínaných ultrazvukových vibráciách. A s tou plánuje naplno aj do budúcnosti?
"Toto je len ukážkový model, no veríme, že už na budúci rok spustíme niečo reálne. Premýšľame o nasadení v e-commerce aplikáciách. Ak chce napríklad výrobca odevov predať šaty on-line, no zároveň poskytnúť používateľovi možnosť dotknúť sa ich a doslova si omakať materiál z ktorého sú vytvorené, môže využiť našu technológiu. Záujemcovia budú materiál naozaj cítiť. Technológiu však samozrejme ešte ďalej vyvíjame," prezradil nám v rozhovore Bryan Hollar z Fujitsu.
Popri dotykoch je však technológia sprevádzaná aj zvukovou stopou. Spoločne tak používateľovi vytvorí komplexný zmyslový zážitok. Treba teda už len netrpezlivo vyčkať, kým sa novinka posunie z fázy vývoja rovno do praxe.