Vedci oživili 1,600 rokov starú rastlinu!

- Autor:
- Alžbeta Harry Gavendová
- Zverejnené:
- 18. 3. 2014
- Hodnotenie:
- Už ste hlasovali.
Chorisodontium aciplyllum je druh machu, ktorý vedci našli ukrytý v zamrznutej Antarktíde a podarilo sa im ho priviesť k životu. Po 3 týždňoch za pomoci iba vody a tepla sa tento mach prebral, čím sa stal najstarším známym viacbunkovým organizmom, ktorému sa to podarilo.
Keď v roku 2012 priviedli vedci k životu rastlinu, ktorá bola ukrytá hlboko v sibírskej pôde, považovalo sa to za obrovský úspech. Rastlina mala totiž 32,000 rokov a bola doslova, hlboko mrazená. Ako z futuristického románu, vedci sa pokúšali vzkriesiť rastlinu tak, že naklonujú jej genetický materiál, ktorý mrazená rastlina obsahovala. Podarilo sa.
No potvrdilo sa, že niektoré zmrazené rastliny nepotrebujú až tak veľa starostlivosti s preberaním k životu. Associated Press zverejnilo včera jedno veľmi zaujímavé zmŕtvychvstanie. Za pomoci iba tepla a vody sa podarilo oživiť 1,600 rokov starý mach z Antarktídy. Išlo o Chorisodontium aciplyllum, ktorý sa tak stal najstarším oživeným viacbunkovým organizmom.
Pôvodne odpočívalo na Signy Island a stačili „iba“ 3 týždne starostlivosti v podobe svetla v laboratóriu vo Veľkej Británii. Podľa vyhlásenia vedcov túto rastlinu priviedli k životu s ľahkosťou a to otvára možnosť, že by sa dali oživiť ešte staršie rastliny pochované v ľade. Tento proces však nastolil aj nové otázky, medzi iným i to, ako určiť, či je organizmus mŕtvy, alebo iba v stave hybernácie.