Zabudnuté heslo?
Prihlásenie

Dajte si pozor, na koho myslíte

Dajte si pozor, na koho myslíte
Autor:
Alžbeta Harry Gavendová
Zverejnené:
28. 3. 2014
Hodnotenie:
Už ste hlasovali.

Možno by sme si mali dávať už postupne pozor i na veci či ľudí, na ktoré myslíme. Podľa najnovších testov a výskumov na univerzite Yale sa totiž už vedcom podarilo pomerne presne zrekonštruovať tváre ľudí, na ktoré mysleli ich respondenti.

Vedci z univerzity Yale využili fMRI scan na to, aby zrekonštruovali obrázky ľudských tvárí, na ktoré myslia ľudia, ktorí sa nachádzajú pod drobnohľadom prístroja. „Je to istá forma čítania myšlienok,“ vraví Marvin Chun, profesor psychológie. Vďaka pokroku fMRI scanovania už dokázali vedci získať obrazy ako napríklad pláž, mesto, zviera či budova. To boli však iba všeobecné, nekonkrétne informácie.

Jeden z Chunových študentov, momentálne študujúci na Berkeley sa však rozhodol presvedčiť o tom, či je možné zrekonštruovať presne ľudskú tvár z takýchto záznamov mozgovej činnosti, aby sa dala rozoznať totožnosť. Bola to výzva, pretože ľudské tváre sú pomerne podobné v porovnaní s objektmi auto – strom. Zároveň však verili, že im pomôže fakt, že náš mozog si omnoho lepšie pamätá práve ľudské tváre. Šiesti respondenti teda podstúpili fMRI scan, pokým im premietali obrázky 300 rôznych tvárí. Vedci na základe toho vytvorili databázu a štatistiku, ako mozog funguje pri zapamätávaní. Neskôr im ukázali opäť 300 tvárí a vďaka predošlej informácií dokázali za základe spomínaných štatistík zrekonštruovať tváre – a to naozaj so slušnou podobnosťou! Stačí si pozrieť obrázok. Vedci samozrejme očakávajú, že onedlho bude rozoznávanie tvári omnoho dokonalejšie.