Zabudnuté heslo?
Prihlásenie

Kontaktné šošovky s nočným videním?

Kontaktné šošovky s nočným videním?
Autor:
Alžbeta Harry Gavendová
Zverejnené:
8. 4. 2014
Hodnotenie:
Už ste hlasovali.

Môže to znieť ako zo sci-fi filmu, no vedci z Michiganskej univerzity našli spôsob, ako vidieť v noci bez použitia infračervených okuliarí či inej technológie nočného videnia. Zvládneme to vďaka kontaktným šošovkám, no konečný produkt je ešte vzdialený.

Ted Norris a Zhaohui Zhong z Fakulty elektrického inžinierstva na Univerzite v Michigane našli spôsob, ako vnímať infračervené svetlo – pomocou dvoch tenučkých vrstiev uhlíka hrúbky atómu, ktorý je známy ako grafén. Grafén je sľubným kandidátom na ultra-širokú detekciu svetla, pretože jeho absorpcia pokrýva celé spektrum od ultrafialovej až po infračervené oblasti. Napriek tomu však detektory založené na graféne majú stále určité obmedzenia. Namiesto toho, aby sa teda dvaja vývojári spoliehali len na túto citlivosť, zamerali sa na obvody, teda na elektrický prúd, ktorý by mohol tiecť zvlášť, pozdĺž grafénovej vrstvy. V momente, keď svetlo narazí na povrch grafénovej vrstvy fototranzistoru, zanechá tam vplyv na tok elektriny, ktorý prebieha pod ňou. To má vytvoriť elektrický signál a dôsledkom je zobrazenie nočného videnia.

Vývojári vravia, že ak sa im podarí tento systém integrovať do kontaktných šošoviek, či inej obliekateľnej elektroniky, rozšíri to možnosti nášho zraku. „Zároveň vám to poskytne lepšiu interakciu s prostredím,“ vravi Zhong. Citlivosť a výkon tohto zariadenia však treba ešte poriadne zlepšovať a kontaktných šošoviek s nočným videním sa v blízkej dobe zatiaľ nedočkáme.