Zabudnuté heslo?
Prihlásenie

Zabránia vrty v pôde zemetraseniu?

Zabránia vrty v pôde zemetraseniu?
Autor:
Alžbeta Harry Gavendová
Zverejnené:
8. 4. 2014
Hodnotenie:
Už ste hlasovali.

Skupina vedcov z Francúzska vyvíja zaujímavú metódu ochrany proti zemetraseniu, ktorá začína vzbudzovať obrovskú pozornosť. Inšpirovalo ich k tomu ničivé zemetrasenie v Čile. Nápad sa zakladá na princípe lomu.

Vedci sa v tejto súvislosti rozhodli vykonať rozsiahly rad vrtov, ktoré presmerujú otrasy zemetrasenia okolo mesta a mohli by tak spôsobiť menšie škody, ako v prípade, že by ho nárazová vlna zasiahla priamo. Drsne povedané – treba počkať na reálny príklad a až ten preverí túto novú možnosť obrany pred prírodnou katastrofou.

Francúzky vedci chcú bojovať akustickými pravidlami proti zemetraseniu

V rámci pokusov vývojári vykopali sieť valcových otvorov s hĺbkou 5 metrov. Pomocou seizmografov potom sledovali silu šírenia vĺn cez toto rozhranie. Ako predpokladali, zvuk, ktorý prechádzal cez túto sieť otvorov sa v súvislosti s akustikou lámal okolo dier v zemi v zakrivení. Existuje nádej, že ak sa podarí jamy vhodne rozmiestniť, podarí sa takto rozbiť vlny zemetrasenia, ktoré by inak smerovalo do mesta. Ako však znejú výhrady vedcov – táto sila zemetrasenia len tak nezmizne a je treba nájsť spôsob, ako túto masívnu energiu absorbovať alebo ju niekam presmerovať...