Zabudnuté heslo?
Prihlásenie

Vedci objasnili príčinu "zombie kvetov"

Vedci objasnili príčinu "zombie kvetov"
Autor:
Alžbeta Harry Gavendová
Zverejnené:
9. 4. 2014
Hodnotenie:
Už ste hlasovali.

Určite poznáte množstvo filmov a seriálov so zombie tematikou- živí nemŕtvi, neživí žijúci a podobne. No vedeli ste, že rastliny naozaj zažívajú takýto stav? Vedci to doslova nazývajú „zombie kvety“.

Existujú totiž parazity s názvom „phytoplasmas“, ktoré skúmal tím odborníkov z John Innes Centre v Norwichi (Veľká Británia). Vedci zistili, že keď rastliny napadne tento parazit, ich kvety sa premenia na výhonky listov! Samotné kvety teda zozelenejú a v miestach, kde by mali vznikať nové kvetné lístky sa tvoria iba viaceré listové výhonky. Keďže rastlina v tomto prípade nemá peľ, táto transformácia ju teda sterilizuje. Okrem tejto pohromy však lietajúci hmyz môže ďalej prenášať tohto parazita na iné rastliny. „Rastlina pôsobí, že je nažive, no je to iba pre dobro parazita,“ vraví rastlinná patologička Saskia Hogenhout z John Innes Centra. „Vo vývojovom zmysle, rastlina je mŕtva a nemôže produkovať potomstvo.“

Čo sa deje na vedeckej úrovni je to, že baktéria manipuluje s kvetným hostiteľom vďaka svojmu proteínu SAP54. Ten totiž reaguje s proteínom rastlín RAD23 a výsledkom je, že rastlina sa akoby rozhodla zničiť samu seba. Vedci problematiku však ešte naďalej skúmajú.

                       Zombie kvet a keho obrana