Zabudnuté heslo?
Prihlásenie

Ochrnutí pacienti pohli nohami

Autor:
Alžbeta Harry Gavendová
Zverejnené:
9. 4. 2014
Hodnotenie:
Už ste hlasovali.

Vedci z amerických univerzít dokázali čiastočne obnoviť pohyb dolných končatín u pacientov s paralýzou dolnej časti tela. Využili na to implantát v chrbtici, ktorý vysielal elektrické impulzy, ktoré nahradili tie z mozgu.

V roku 2011 sa podarilo na Univerzite v Louisville úspešne voperovať implantát do chrbtice paralyzovaného pacienta. Ten nemohol po zrážke autom hýbať nohami. Chrbticový implantát vysielal malé elektrické pulzy do tela, ktoré čiastočne nahradili signály nervovej sústavy. Oficiálne ich však vysiela mozog a koordinuje tak pohyby. Implantát obsahoval 16 elektród a muž sa udržal na nohách asi 4 minúty bez toho, že by si musel oddýchnuť alebo potreboval pomoc. Išlo o vyústenie 30-ročného výskumného procesu.

Teraz testujú na Univerzite v Kalifornii chrbticový implantát na ďalších 3 pacientoch v spolupráci so spomínanou Univerzitou v Louisville. Vďaka intenzívnemu tréningu a terapii dokázali pacienti získať obmedzenú kontrolu nad svojimi končatinami. Zatiaľ žiaden z nich nechodí, no metóda implantátov v chrbtici je dôkazom, že funguje u viacerých pacientov. Vedci si podľa vyhlásenia dokážu predstaviť, že „epidurálna stimulácia bude jedného dňa súčasťou nápoja na liečbu paralyzovaných pacientov“. Kým to však bude také jednoduché, musia vývojári ešte tvrdo zapracovať.