Zabudnuté heslo?
Prihlásenie

MisTable, alebo čo všetko zvládne trochu hmly

Autor:
Alžbeta Harry Gavendová
Zverejnené:
15. 4. 2014
Hodnotenie:
Už ste hlasovali.

Tím vedcov z Univerzity v Bristole, ktorý vedie Profesor Sriram Subramanian a Doktor Diego Martinez Plasencia robí pokroky vo virtuálnych 3D displejoch. Tieto umožňujú okrem holografických 3D zobrazení i možnosť pracovať s nimi v 2D podobe. Pritom sa ich stačí iba dotknúť.

Podobné virtuálne uchopenia predmetov tu už boli, no na ich funkciu boli potrebné okuliare s rozšírenou realitou. Teraz však pri MisTable všetko vidno voľným okom a za všetkým stojí projekcia v polo-priehľadnej hmle. S ňou sa však dá manipulovať vďaka technológiám na spôsob Kinectu či Leap Motion, ktoré obsahujú senzory a kamery a snímajú používateľove gestá. Zmenou je však možnosť, že tento 3D hologram môžete zároveň premiestňovať, dokonca i na pracovnú plochu v podobe stola, kde sa z nej stane 2D obraz. S ním sa však dá tiež ďalej manipulovať.

Všetko však bude jasnejšie po konferencii ACM CHII 2014 v Toronte, ktorá sa odohrá v posledný aprílový týždeň. Tím vývojárov z Bristolu sa tu chystá vysvetliť celú technológiu, ktorá sa za MisTable ukrýva. „MisTable rozširuje potenciál bežných tabletov vo viacerých nových oblastiach... Používatelia môžu jednoducho meniť využitie z režimu tabletu do režimu projekcie. To umožňuje spoločné riešenia a dáva možnosť individuálnemu prístupu, rovnako ako skupinovej práci,“ vraví Profesor Subramanian.