Zabudnuté heslo?
Prihlásenie

Chcete zapísať svoje meno do histórie?

Autor:
Alžbeta Harry Gavendová
Zverejnené:
23. 4. 2014
Hodnotenie:
Už ste hlasovali.

Snáď najsmutnejší a najdlhší experiment v dejinách je sledovanie pomalého odkvapkávania asfaltu zo skleného lievika, ktorý prebieha už 84 rokov. Doteraz spadlo 8 kvapiek, no ani jednu z nich nikto nevidel odpadnúť. V súčasnosti je 9.kvapka už len krôčik k definitívnemu oddeleniu a proces môžete sledovať online. Ak to uvidíte a upozorníte na to ako prvý, vaše meno sa zaručene dostane do análov.

V roku 1927 sa profesor fyziky Thomas Parnell na Queenslandskej Univerzite v Brisbane rozhodol spraviť experiment s asfaltom. Chcel dokázať, že ide o kvapalinu, hoci na prvý pohľad tieto známky nejaví. V nezahriatom stave je extrémne krehký a poľahky sa dá rozbiť úderom kladiva. Chcel zistiť, ako sa chovajú kvapaliny s veľkou viskozitou (miera odporu tekutiny voči deformácii v súvislosti so šmykovým napätím).  S vtedajším vybavením mohol spraviť jedine pozorovanie. Do stojanu teda vložil sklenený lievik naplnený asfaltom a – čakal. Prvá kvapka spadla až o 8 rokov! Bohužiaľ, nikto to nevidel. Druhá kvapka počkala na svoj čas až 9 rokov – no jej oddelenie a pád rovnako nikto nezachytil. Tretia sa spustila do nádoby pod lievikom až po Parnellovej smrti, proces však rovnako unikol všetkým pozorovateľom.

S týmto „vzrušujúcim“ experimentom sa však rozhodol pokračovať v roku 1961 John Mainstone z rovnakého výskumného centra (oficiálne až v roku 1975). Smola však spočíva v tom, že Mainstone zmeškal všetkých 5 pádov kvapky asfaltu, ktoré sa odvtedy až do súčasnosti udiali. Doslova nešťastím sa dá nazvať rok 2000, kedy spadla doteraz posledná kvapka. Toho času bol experiment už pod drobnohľadom webkamery, no náhoda chcela, že práve v čase, keď kvapka odpadla, webkamera vypadla z prevádzky na 20 minút! Bola to ôsma kvapka a tej deviatej sa Mainstone už nedožije. Zomrel totiž minulý rok. V súčasnosti však vytvorili nadšenci projekt, kedy môže hocikto online sledovať pád 9.kvapky s názvom The Ninth Watch. Všetko si môžete i nahrávať a v prípade, že kvapku uvidíte odpadnúť pošlete okamžite správu na uvedený mail. Ak budete prvým, vaše meno sa zapíše do histórie.