Zabudnuté heslo?
Prihlásenie

Môžu bilboardy čistiť vzduch?

Autor:
Alžbeta Harry Gavendová
Zverejnené:
9. 5. 2014
Hodnotenie:
Už ste hlasovali.

Tím stavebných inžinierov z Technickej univerzity v Peru vyrobil bilboard, ktorý dokáže čistiť vzduch. Obsahuje totiž vodu a pomocou termodynamických princípov zničí či rozpustí nečistoty, akými sú baktérie a prach. Podľa tímu dokáže jediný bilboard nahradiť v prepočte na kyslík asi 1,200 stromov, čo znamená, že prečistí približne 100,000 kubických metrov vzduchu za deň.

Bilboardy mám zafixované najmä v súvislosti s reklamami. Stoja pri ceste a informujú, pútajú našu pozornosť. No viete si predstaviť, že by robili niečo ekologické? Presne tak a nie je to o nič menej – ako čistenie vzduchu! Vedci z Technologickej a stavebnej univerzity (UTEC) v Peru zostrojili bilboard, ktorý pohlcuje nečistoty zo vzduchu. Podľa tímu dokáže jediný bilboard nahradiť v prepočte na kyslík asi 1,200 stromov, čo znamená, že prečistí približne 100,000 kubických metrov vzduchu za deň. A to v preplnených mestách. Prvý bilboard univerzita nainštalovala blízko stavebnej zóny v meste Lima, ktoré je práve „preslávené“ svojím nečistým ovzduším – údajne najhorším v celej Južnej Amerike. Bilboard čistí vzduch pomocou vody ukrytej v sebe – využíva základné termodynamické princípy na aktívne rozpustenie znečisťujúcich látok (prach, baktérie a iné choroboplodné zárodky) vo vode na to, aby sa uvoľnil čerstvý vzduch.

Bilboard má podľa tvorcov silu prečistiť vzduch v rádiuse asi piatich blokov domov a testy z marca vravia, že čistenie vzduchu zničilo asi 99% baktérií. Nie sú pritom ani energeticky náročné – spotrebujú iba 2,5 kW elektrickej energie v priebehu hodiny. Zaujímavosťou je, že tím z tejto univerzity mal už aj projekt s bilboardom na pitnú vodu. Uvidíme, kedy sa podobné projekty dostanú do praxe - a aj k nám.