Zabudnuté heslo?
Prihlásenie

Vedci vyrábajú filtre z konárov stromov na čistenie pitnej vody

Vedci vyrábajú filtre z konárov stromov na čistenie pitnej vody
Autor:
Roman Mališka
Zverejnené:
8. 4. 2021
Hodnotenie:
Už ste hlasovali.

Je smutnou pravdou, že veľa ľudí, ktorí najviac potrebujú vodné filtre, sú tí, ktorí si ich môžu dovoliť najmenej. Pomôcť by však mohla novo demonštrovaná technológia z MIT, ktorá využíva drevo pochádzajúce z miestnych zdrojov na lacné čistenie kontaminovanej vody.

V kmeňoch a v konároch stromov sa nachádzajú drevené cievne kanály, ktoré sú známe ako xylém. Tie čerpajú vodu z koreňov a distribuujú ju po celom strome vo forme miazgy. Steny xylému pozostávajú z tenkých membrán zložených z lignínu a celulózy. Miazga môže prechádzať cez drobné póry v týchto membránach, ale potenciálne škodlivé bubliny v tejto tekutine neprejdú.

Už v roku 2014 vedci z MIT demonštrovali, že tento istý princíp umožňoval filtrom vyrobeným z borovicového dreva dôkladne odstrániť baktérie E. coli zo znečistenej vody. Teda minimálne v laboratóriu. Vedci teraz vytvorili praktický, lacný filtračný systém na báze dreva, ktorý by sa dal skutočne použiť v chudobných regiónoch, kde by ho podľa pokynov postavili miestni obyvatelia.

Proces začína vyrezaním priečnych diskov z konárov stromov. V štúdii sa použili borovice rastúce pôvodne v častiach Indie, aj keď by mali fungovať aj iné typy drevín. Tieto disky sa potom na jednu hodinu namočia v horúcej vode, následne sú ponorené do vody izbovej teploty, namočia sa do etanolu a potom sa vysušia. Ošetrenie etanolom zabráni tomu, aby sa xylémové membrány pri sušení zlepili, čo znemožňuje prietok vody.

Pred použitím sa drevený filter vysuší.

Po vysušení je potom je potom jeden z drevených diskov vložený do plastového držiaka na dne 1 metra dlhého valcového filtračného zariadenia. Znečistená voda sa potom naleje do nádoby na vrchu tohto zariadenia a následne sa gravitáciou stiahne cez drevo a vypustí sa cez kohútik.

Počas testovania technológie lokálnymi používateľmi v Indii počas dvoch rokov sa zistilo, že systém odstraňuje zo znečistenej vody viac ako 99 percent E. coli a rotovírusov, pri rýchlosti filtrácie 1 liter za hodinu. Drevené filtre zostávajú účinné po skladovaní v suchej forme najmenej dva roky a každý z nich je možné použiť na filtráciu 10-tich až 15-tich litrov vody predtým, ako je potrebné ich vymeniť.

Keďže sú suroviny sú široko dostupné a výrobné procesy sú jednoduché, dal by sa tento filtračný systém vyrobiť a distribuovať v miestach, kde jedinou možnosťou bolo piť nefiltrovanú vodu. Xylémové filtre by tak v chudobných regiónoch mohli zlepšiť zdravie obyvateľstva a urobiť vodu pitnou. Pokyny pre zostavenie xylémového filtračného systému sú pritom voľne k dispozícii online.

Xylém z dreva sa môže použiť na filtráciu vody (hore). Je tvorený kanálikmi, ktoré sú navzájom prepojené membránami, ktoré filtrujú nečistoty, ako sú baktérie (dole).