Zabudnuté heslo?
Prihlásenie

Blue Abyss bude najväčší a najhlbší krytý bazén na svete

Blue Abyss bude najväčší a najhlbší krytý bazén na svete
Autor:
Roman Mališka
Zverejnené:
7. 6. 2021
Hodnotenie:
Už ste hlasovali.

Spoločnosť Blue Abyss stavia v britskom Cornwalle najväčší a najhlbší krytý bazén na svete, ktorý bude zadržiavať až 42 000 m3 vody. Bazén sa bude používať na testovanie pokročilej podmorskej robotiky, a zároveň bude fungovať aj ako prvé komerčné výcvikové zariadenie pre astronautov na svete.

Bazény sú ideálnym miestom na testovanie mnohých námorných technológií, ako aj na výcvik potápačov alebo astronautov v simulovanom beztiažovom stave. Takéto riadené prostredie sa pritom už viac ako jedno storočie používa na testovanie nových technológií, skúmanie dizajnu ponoriek a riešenie zložitých technických problémov. Projekty v 21. storočí sú však čoraz ambicióznejšie, takže aj budované bazény musia byť rovnako ambiciózne, aby vyhovovali meniacim sa požiadavkám.

Vizualizácia pripravovaného komplexu Blue Abyss.

Plánovaný krytý bazén Blue Abyss v hodnote 150 miliónov GBP (približne 175 miliónov euro) sa má postaviť v zóne Aerohub Enterprise na letisku Newquay Cornwall, čo ho umiestňuje do blízkosti kozmodrómu Cornwall a historickej pozemnej stanice Goonhilly. Bazén bude merať asi 50 metrov na dĺžku a 40 metrov na šírku a bude dosahovať hĺbku až 50 metrov v šachte širokej 16 metrov. To mu dodáva objem ekvivalentný 17-tim olympijským bazénom.

Areál s rozlohou 4 hektáre bude obsahovať krytý bazén, výcvikové stredisko astronautov, výkonnostné stredisko, hypobarické a hyperbarické komory, mikrogravitačný priestor, školiace stredisko so šiestimi učebňami, jedáleň a ubytovacie zariadenia.

Bazén Blue Abyss bude mať hĺbku až 50 metrov.

Bazén bude dostatočne veľký na to, aby pojal repliky modulov z Medzinárodnej vesmírnej stanice (ISS), a dá sa použiť na testovanie podmorských robotických plavidiel a inštalácií veterných turbín na mori. Môže sa dokonca použiť na simuláciu podvodných jaskýň na testovanie diaľkovo ovládaných plavidiel a na výcvik potápačov. Medzi podporné zariadenia patrí posuvná strecha, 30-tonový žeriav, zariadenie na kontrolu teploty, osvetlenia a slanosti bazéna, či možnosť simulácie rôznych prúdov v rôznych hĺbkach.

Po schválení stavebného povolenia by mala výstavba trvať asi 18 mesiacov. Výskumno-tréningové stredisko Blue Abyss by malo byť otvorené v roku 2023.

Areál Blue Abyss bude postavený v zóne Aerohub Enterprise na letisku Newquay Cornwall.