Zabudnuté heslo?
Prihlásenie

Paralyzovný invalid pohol rukou (za pomoci technológií)

Autor:
Alžbeta Harry Gavendová
Zverejnené:
25. 6. 2014
Hodnotenie:
Už ste hlasovali.

23-ročný invalid ako prvý dokázal pohnúť rukou vďaka sile svojich myšlienok a technológií - vedci mu totiž priamo do mozgu implantovali čip, ktorý prenáša signály z mozgu priamo do nehybných končatín. Obchádza tak poškodené nervové spojenie a ponúka možnosť aj paralyzovaným ľuďom obnoviť činnosť svalov.

Vozíčkari sú ľudia pripútaní na invalidný vozík – áno, aj to je jednoduchá a tiež správna definícia, no o trochu viac vedecky sa to dá definovať aj tak, že týmto ľuďom sa prerušila linka komunikácie medzi mozgom a končatinami. Impulzy z mozgu tak neputujú v podobe rozkazov do rúk či nôh a tie sa teda stávajú nehybnými. Chirurgovia zo Štátnej univerzity v Ohiu a vedci z Battelle však postúpili o poriadny krok vpred. Vytvorili technológiu s názvom Neurobridge (v preklade neuromost), ktorá funguje na základe čipu umiestneného priamo v motorickom centre mozgu pacienta. Čip prenáša signály pomocou (zatiaľ) reálneho pevného spojenia priamo do pacientových svalov. Ide o niečo ako bypass, teda technológia obchádza poškodené nervy.

23-ročný Ian Burkhart, ktorý sa zranil pri potápaní, takto dokázal pohnúť rukou silou svojich myšlienok a technológií po štyroch rokoch od nehody. Technológia skutočne súvisí s myšlienkami – ak sa totiž sústredíme na určitý pohyb a v hlave máme takéto zariadenie, spojenie sa dokáže vytvoriť. Zaujímavosťou je však voperovaný implantát, pretože doteraz sa podobné pokusy so snímaním myšlienok robili buď s čiapkami vybavenými EEG elektródami snímajúcimi činnosť mozgu, alebo sa implantát voperoval do chrbtice.