Zabudnuté heslo?
Prihlásenie

Astronauti možno budú piť vlastnú „vodu z moču“ cez filtračný odev

Astronauti možno budú piť vlastnú „vodu z moču“ cez filtračný odev
Autor:
Roman Mališka
Zverejnené:
17. 7. 2024
Hodnotenie:
Už ste hlasovali.

V nie príliš vzdialenej budúcnosti by astronauti mohli piť vodu získanú z vlastného moču, vďaka systému inšpirovanému sci-fi Duna, ktorý je integrovaný do ich skafandru. Keď už nič iné, určite by to mohlo nahradiť močenie do plienky.

V súčasnosti, keď astronauti musia nosiť svoje skafandre po dlhú dobu, močia priamo do „odevu s maximálnou absorpciou“ (OMA), čo je v podstate luxusná plienka pre dospelých. Moč zostáva v tomto odeve blízko ich pokožky, kým sa nedokážu z neho vyzliecť.

Netreba dodávať, že to nie je veľmi pohodlné ani hygienické. Okrem toho sa moč v OMA jednoducho zlikviduje spolu so zvyškom odevu. V kozmickej lodi alebo na vesmírnej stanici, kde je každá kvapka potenciálne pitnej vody posvätná, by sa to mohlo považovať za plytvanie.

Modifikovaný odev s maximálnou absorpciou (OMA) použitý v systéme.

V knihách a filmoch Duna sa obyvatelia púštnej planéty Arrakis zaoberali týmto problémom a recyklovali svoj pot a moč na pitnú vodu. Vedci z Cornellovej univerzity pod vedením profesora Christophera E. Masona teraz vyvinuli podobný systém v reálnom svete.

Funguje tak, že používatelia nosia modifikovaný OMA vyrobený z viacerých vrstiev pružnej tkaniny, ktorá obsahuje lisovaný silikónový zberný kalich, ktorý sa hodí na ich pohlavné orgány. K dispozícii sú mužské aj ženské verzie kalicha, pričom obe sú podšité polyesterovým mikrovláknom alebo zmesou nylon-spandexu, ktorá odvádza moč od tela.

Kalichy na zber moču, ktoré vchádzajú do upraveného OMA.

Keď nositeľ močí do kalicha, tekutinu zaznamená integrovaný senzor vlhkosti, ktorý spustí pumpu na nasávanie moču z výstelky kalichu do pripojeného batohu. Tam prechádza dvojstupňovým filtračným systémom a reverznou osmózou. Tento proces oddeľuje vodu od ostatných zložiek moču, vrátane soli.

K výslednej vyčistenej vode sa potom pridávajú elektrolyty, ktoré poskytujú obživu počas vesmírnych vychádzok alebo iných činností, ktorých vykonanie môže trvať niekoľko hodín. V poslednom kroku sa táto obohatená voda načerpá do vaku na pitie v obleku, ktoré pripomína bežecký hydratačný vak. Zatiaľ čo skafandre už obsahujú takéto vaky na vodu, tieto vaky by mohli byť menšie, ak by sa pravidelne dopĺňali vodou z recyklovaného moču.

Batohová jednotka obsahuje dvojstupňový filtračný systém a reverznú osmózu.

V existujúcej prototypovej verzii systému trvá zber a čistenie 500 ml moču iba päť minút. Okrem toho zariadenie premieňa moč na pitnú vodu s účinnosťou až 87 %. Batohová jednotka pritom meria 38 x 23 x 23 cm a váži približne 8 kilogramov. Tieto čísla sa budú pravdepodobne zmenšovať, keď sa technológia bude ďalej rozvíjať a vstúpi do ďalšej fázy testovania.

„Náš systém možno testovať v podmienkach simulovanej mikrogravitácie, pretože mikrogravitácia je primárny priestorový faktor, ktorý musíme zohľadniť,“ hovorí Mason. „Tieto testy zabezpečia funkčnosť a bezpečnosť systému pred jeho nasadením v skutočných vesmírnych misiách.“

Článok o projekte bol nedávno publikovaný v magazíne Frontiers in Space Technologies.

Batohová jednotka meria 38 x 23 x 23 cm a váži približne 8 kilogramov.