Zabudnuté heslo?
Prihlásenie

Baktérie vyplnia trhliny v tehlách vyrobených z lunárnej pôdy na Mesiaci

Baktérie vyplnia trhliny v tehlách vyrobených z lunárnej pôdy na Mesiaci
Autor:
Roman Mališka
Zverejnené:
7. 4. 2025
Hodnotenie:
Už ste hlasovali.

Čoskoro by sme mali byť na Mesiaci oveľa častejšie, a to znamená, že tam budeme potrebovať miesta na odpočinok, výskum a prácu. Budovanie biotopov a ich udržiavanie bude ťažké, ale baktérie by mohli prísť na pomoc tým, že pomôžu opraviť popraskané tehly vyrobené z lunárnej pôdy.

Prišli na to vedci z Indického vedeckého inštitútu (IISc) v južnom meste Bangalore pri svojej práci s použitím pôdnej baktérie s názvom Sporosarcina pasteurii. Táto technika by mohla pomôcť predĺžiť životnosť štruktúr postavených na Mesiaci v nasledujúcich rokoch. Tomu sa hovorí myslenie dopredu.

Práca stavia na výskume z roku 2020, kde vedci z IISC vytvorili „vesmírne tehly“ pomocou simulátora lunárnej pôdy na báze vápnika, močoviny, vyššie spomínanej baktérie S. pasteurii a guarových bôbov. Myšlienkou bolo nájsť udržateľné a lacné spôsoby výstavby budov na Mesiaci.

Tehly s umelo vytvorenými chybami, spolu s tehlami opravenými pomocou suspenzie naplnenej baktériami.

Túto zmes simulátora pôdy s polymérom tiež zahriali na vysoké teploty v procese nazývanom ako spekanie, aby vytvorili oveľa pevnejšie (ale stále lámavé) tehly. Vďaka tomu by boli užitočné na stavbu na Mesiaci, ale mohli by prasknúť pri extrémnych lunárnych teplotách, ktoré kolíšu od 121 až do -131 °C), a v slnečných vetroch.

„Vesmírne tehly“ vyrobené zo simulátora lunárnej pôdy, močoviny, baktérií S. pasteurii a guaru.

Vo svojej nedávnej štúdii publikovanej v magazíne Frontiers vedci vytvorili defekty v spekaných tehlách a naliali do nich kašu z baktérií S. pasteurii, guarovej gumy a simulátora lunárnej pôdy. Kaša prenikla do trhlín, kde ich zaplnil uhličitan vápenatý produkovaný baktériami. Baktérie tiež produkovali biopolyméry, ktoré lepili častice pôdy so zvyškovou štruktúrou tehál, vďaka čomu boli takmer také dobré ako nové.

Umelo vytvorené trhliny vo vesmírnych tehlách vyplnených uhličitanom vápenatým baktérie (biele škvrny zvýraznené modrou farbou).

To by sa mohlo hodiť o pár rokov. Misia NASA Artemis IV, naplánovaná na september 2028, plánuje vyslať štyroch astronautov na Mesiac v kozmickej lodi Orion, ktorí vstúpia do Gateway, vôbec prvej lunárnej vesmírnej stanice. Odtiaľ budú vykonávať mesačné prechádzky a experimenty. Existujú plány na následné vybudovanie základného povrchového biotopu základného tábora Artemis v 30. rokoch 20. storočia.

Predtým má tím v úmysle poslať vzorku baktérií S. pasteurii do vesmíru a otestovať rast a produkciu uhličitanu vápenatého v podmienkach mikrogravitácie.

Program Artemis agentúry NASA by mohol vrátiť astronautov na Mesiac, kde by si mohli vybudovať biotopy z lunárnych tehál (Zdroj: NASA).