Zabudnuté heslo?
Prihlásenie

Satelitný monitorovací systém pre lodnú dopravu

Autor:
Roman Mališka
Zverejnené:
6. 2. 2015
Hodnotenie:
Už ste hlasovali.

Vedci z univerzity v Leicesteri vo Veľkej Británii sa zamerali na novú monitorovaciu technológiu, ktorá by mohla výrazne pomôcť pri pátraní po nezvestných lodiach alebo lietadlách križujúcich moria. Tento systém sa dá aplikovať na existujúce družice obiehajúce okolo Zeme.

Existujúce satelity zvyčajne monitorujú pevný povrch, no s týmto novým systémom by sa mohla ich pozornosť obrátiť aj na moria a oceány. Dr. Nigel Bannister v jeho predbežnej štúdii identifikoval 54 takýchto satelitov, vybavených kombináciou celkovo 85 senzorov. Štúdia momentálne ponúka vizualizáciu dráh všetkých vybraných satelitov.

Bannnister navrhuje otvorený systém, do ktorého by sa zapojilo 19 národov a ktorý by zapojil tieto satelity tak, aby priebežne zaznamenávali snímky počas preletov ponad oceány a vnútrozemské vodné toky.

V prípade straty lode alebo lietadla by tak úrady mohli kontrolovať najnovšie satelitné snímky a videli by presne kedy sa sledovaný objekt dostal do problémov. Systém nesleduje plavidlá alebo lietadlá v reálnom čase, čiže sa nedá určiť kde sa nachádzajú priamo v prítomnom okamihu, no táto technológia by mohla zúžiť vyhľadávanie v oblasti na niekoľko stoviek štvorcových kilometrov oproti terajším oblastiam, ktoré sa často merajú až na tisíce kilometrov.

V spolupráci s úradom pre ochranné technológie v Novom Zélande a s DMC International Imaging už teraz vedecký tým pod vedením Dr. Bannistera testuje automatickú detekciu plavidiel s pomocou záberov zo satelitov DMC NigegiaSat2 a UK-DMC2. Vedci predpokladajú, že funkčná verzia systému by sa mohla dostať do prevádzky v priebehu niekoľkých rokov.