Zabudnuté heslo?
Prihlásenie

Super Ball Bot zrejme vyrieši problémy s pristávaním na mesiaci Titan

Autor:
Alžbeta Harry Gavendová
Zverejnené:
25. 12. 2013
Hodnotenie:
Už ste hlasovali.

NASA buduje rover so zvláštnou konštrukciou - Super Ball Bot tvorí odpružená sústava tyčí, ktorá odoláva nárazom. Rover by mal byť po dobudovaní vyslaný na mesiac Saturnu s názvom Titan.

Jedným z mesiacov planéty Saturn je Titan a je doteraz vyhlásený za najväčší a najhustejší z pozorovaných mesiacov Saturnu. Jeho priemer je 5 150 km a atmosféra pozostáva najmä z dusíka. Zaujímavý je tým, že sa na ňom vyskytuje veľké množstvo organických molekúl. Prvá sonda, ktorá pristála na jeho povrchu v roku 2005 sa nazýva Huygens (podľa objaviteľa Titanu) a okrem toho je v súčasnosti pod drobnohľadom sondy Cassini.

NASA sa však rozhodla skúmať túto planétu ďalej a buduje prototyp roveru, ktorý raz pristane na povrchu Titanu. Je to robot Super Ball Bot, ktorý tvorí spleť tyčí. Práve to je jeho devízou – vďaka napätiu tyčkovej konštrukcie dokáže absorbovať nárazy a údery omnoho lepšie ako rovery, ktoré majú pevnú konštrukciu. Agentúre NASA tak odbudne zároveň starosť s pristávaním a vybavením roverom padáku – pomocou tejto konštrukcie môže rover podľa doterajších testov dopadnúť až z výšky 99 km. Pristávanie je totiž jedným z najkomplikovanejších a najdrahších bodov vesmírnych misií. Keďže Super Ball Bot sa dokáže poskladať do minimálnych rozmerov, môže v budúcnosti táto misia vziať so sebou viac zariadení na výskum. Robot dokáže odolávať vďaka svojej stavbe i komplikovanému povrchu.