Zabudnuté heslo?
Prihlásenie

Ceres JE ľadová planéta, potvrdili vedci

Ceres JE ľadová planéta, potvrdili vedci
Autor:
Alžbeta Harry Gavendová
Zverejnené:
23. 1. 2014
Hodnotenie:
Už ste hlasovali.

Včera publikovali vedci v medzinárodnom vedeckom týždenníku Nature svoje pozorovania a na základe nich potvrdili predpoklad o skalnatom (silikátovom) jadre a ľadovom plášti trpasličej planéty Ceres.

Ceres je trpasličia planéta a tiež najväčšie teleso (priemer 950km), ktoré obieha na dráhe medzi Marsom a Jupiterom. Bola objavená 1.januára 1,801 (Giuzeppe Piazzi). Roky sa už vravelo, že má ľadový a skalný povrch. Včera tím z ESA zverejneil správu, v ktorej tieto informácie potvrdil. Vďaka Herschelovmu vesmírnemu teleskopu a pozorovaniu nakoniec skutočne objavili na povrchu ľad a v atmosfére vodné pary. Konkrétnejšie išlo o hydratované minerály, ktoré sa nachádzajú na povrchu tohto najväčšieho objektu v páse asteroidov.

To, že by mohlo ísť o vodnú paru naznačil fakt, že v okolí Ceresu sa indikovala prítomnosť hydroxylu (fotodisociačný produkt vody). Vedci včera zverejnili podrobnejšie výsledky pozorovania v časopise Nature, kde presnejšie vysvetľujú, že v oblasti Ceresu namerali minimálne 1,026 molekúl vodnej pary, ktoré boli vyprodukované počas jedinej sekundy. Odparovanie vody môže byť spôsobené i úkazom, ktorý sa nazýva kryo-vulkanizmus. Vtedy vulkány vybuchujú v podobe prchavých látok ako voda, a nie roztavených hornín.