Zabudnuté heslo?
Prihlásenie

Suborbitálne plavidlo VSS Unity zvládlo svoje prvé plachtenie vo vzduchu

Suborbitálne plavidlo VSS Unity zvládlo svoje prvé plachtenie vo vzduchu
Autor:
Roman Mališka
Zverejnené:
5. 12. 2016
Hodnotenie:
Už ste hlasovali.

Spoločnosť Virgin Galatic zobrala prvýkrát do nebies svoje suborbitálne plavidlo VSS Unity, ktoré je navrhnuté pre komerčnú dopravu turistov do vesmíru. VSS Unity bolo vypustené z paluby špeciálne upraveného lietadla WhiteKnightTwo ponad Mohavskú púšť, kde je aj testovacie centrum spoločnosti Virgin Galactic.

Počas 20 minútového letu zbieralo plavidlo VSS Unity telemetrické dáta a z toho 10 minút plachtilo voľne vo vzduchu. Vďaka tomu mohli vývojári otestovať všetky palubné systémy.

Suborbitálne plavidlo VSS Unity pilotoval Mark Stucky a Dave Mackay, zatiaľ čo lietadlo WhiteKnightTwo mal pod kontrolou Mike Masucci a Tod Ericsson, na palube sa nachádzal aj skúšobný inžinier Dustin Mosher. Išlo pritom už o piaty let tejto suborbitálnej lode, ale vôbec prvý takýto voľný let vo vzduchu. Lietadlo WhiteKnikgtTwo má za sebou už 218 letov.

Spoločnosť Virgin Galactic vyslala svoje suborbitálne plavidlo VSS Unity na svoj prvý voľný let, kedy plachtilo 10 minút vo vzduchu

VSS Unity je pritom druhá verzia plavidla SpaceShipTwo a bola postavená dcérskou spoločnosťou Virgin Galactic, tímom vývojárov z Spaceship Company. Počas sobotňajšieho letu sa plavidlo VSS Unity nachádzalo v nadmorskej výške 15 240 metrov (50 tisíc stôp) a dosahovalo maximálnu rýchlosť 0,6 Machu (735 km / h). Podľa vyjadrenia Virgin Galactic indikujú počiatočné telemetrické dáta to, že let prebehol „veľmi dobre.“

Dosiahnutie míľnika v podobe voľného letu vo vzduchu sa spoločnosti Virgin Galactic podarilo prekonať problémy, ako bola aj napríklad nešťastná smrteľná nehoda počas skúšobného letu v roku 2014, kedy sa plavidlo VSS Enterprise (SS2-001) rozpadlo vo vzduchu 13 sekúnd po vypustení z materskej lode WhiteKnightTwo. Zahynul vtedy druhý pilot Michael Alsbury a ťažké zranenia si odniesol pilot Peter Siebold.

Virgin Galactic teraz analyzuje dáta z posledného testovacieho letu a chce ich použiť na určenie toho, kedy sa bude môcť suborbitálne plavidlo VSS Unity prvýkrát vydať na let s raketovým pohonom. Ten bude samozrejme nasledovať až po vykonaní ďalšej série testov plachtenia vo vzduchu a vyhodnotenia telemetrických údajov zo všetkých testov.