Zabudnuté heslo?
Prihlásenie

NASA bude astronautom "vypekať" vo vesmíre pizzu

Autor:
Alžbeta Harry Gavendová
Zverejnené:
3. 2. 2014
Hodnotenie:
Už ste hlasovali.

Spoločnosť Anjan Contractor získala od NASA grantovú podporu 125,000 dolárov za návrh výroby pizze v 3D tlači - v kozme. Spoločnosť teraz prišla s prototypom tohto zariadenia v podobe 3 "jedálnych tonerov" - cesto, syr a kečup.

Vesmírna agentúra NASA hľadá nové spôsoby, ako nakŕmiť svojich ľudí vo vesmíre. Minulý rok dokonca vypísala odmenu tomu, kto príde s novým funkčným nápadom. Grantovú podporu 125,000 amerických dolárov nakoniec získala spoločnosť Anjan Contractor, ktorá prišla s návrhom výroby pizze v 3D tlači - v kozme. Teraz spoločnosť, s použitou finančnou dotáciou, prišla s prototypom tohto zariadenia.

Ako to pri 3D tlači býva, náplň (v tomto prípade cesto, kečup a syr nachádzajúce sa v 3 rôznych tubách) sa vytláčala z túb v tenkých vrstvách. Spoločnosť plánuje „tonery“ s jedlom vyrábať s trvanlivosťou až 30 rokov. Podľa slov Contractoru potom stačí iba 70 sekúnd na to, aby sa pizza upiekla. NASA totiž plánuje časom i diaľkové vesmírne misie trvajúce niekoľko rokov, kde by astronautom dopriala i iné jedlo ako konzervované či mrazené. Spoločnosť sa teda snaží zároveň i odstrániť všetku vlhkosť z „jedálnych tonerov“ a spraviť z bielkovín, sacharidov a iných živín plnohodnotnú – avšak práškovú formu.