Objavili najstaršiu známu hviezdu vesmíru

- Autor:
- Alžbeta Harry Gavendová
- Zverejnené:
- 11. 2. 2014
- Hodnotenie:
- Už ste hlasovali.
Je to už 5 rokov čo dvaja austrálski astronómovia Dr. Stefan Keller a Prof. Mike Bessell na Austrálskej národnej univerzite (ANU) pracujú na prvom komplexnom digitálnom výskume oblohy južnej pologule. Iba počas prvého roku svojho výskumu odfotografovali pomocou teleskopu asi 60 miliónov hviezd. Teraz sa im podarilo objaviť doteraz najstaršiu hviezdu vesmíru.
Najstaršia hviezda vesmíru je podľa dvoch astronómov od nás vzdialená 6,000 svetelných rokov a sformovala sa krátko po Veľkom tresku pred 13,7 miliardami rokov.
Pred tým sa verilo, že zánik prvotných hviezd sprevádzali násilné výbuchy, ktoré šírili obrovské objemy železa vo vesmíre, no prastaré hviezdy paradoxne vykazujú známky ľahších prvkov (uhlík, horčík) – avšak žiadne železo. To môže znamenať, že explózia supernovy pravekej hviezdy sa udiala za veľmi nízkej energie, vraví Dr.Keller. Celý objav spomínanej prastarej hviezdy je publikovaný a opísaný v časopise Nature.
Okrem tvorby komplexného zoznamu hviezd južnej pologule sa tiež zaoberajú aj mapovaním skrytej hmoty (možno je známejší skôr výraz temná hmota), odhaľovaním kvazarov (vzdialené aktívne galaktické jadro s obrovksou energiou) a hviezd, ktoré vznikli po zrode vesmíru. Teleskop s názvom SkyMapper dokáže tieto prastaré hviezdy nájsť vďaka svojej schopnosti odhaliť hviezdy s nízkym obsahom železa (prostredníctvom ich farby). Ich výskum má viesť k lepšej predstave o tom, ako vyzeral mladučký vesmír.