Zabudnuté heslo?
Prihlásenie

Ako nájsť obranu pred nevyspytateľným vesmírom?

Autor:
Alžbeta Harry Gavendová
Zverejnené:
19. 2. 2014
Hodnotenie:
Už ste hlasovali.

Vedci sa snažia nájsť spôsob, ako predčasne varovať bezmocných ľudí pred pádom vesmírneho telesa na Zem. V druhej polovici roku 2015 by sme sa tak mohli dočkať teleskopu ATLAS, ktorý bude umiestnený na Havaji a rovnako i ESA zvažuje rozšírenie rady teleskopov.

Hrozby z vesmíru v podobe meteoritov prichádzajú naozaj nečakane – a to sa nemá a ani nedá v najbližších rokoch nejako významne ovplyvniť. Minuloročná explózia meteoritu v ruskom Chelyabinsku spôsobila obrovskú tlakovú vlnu a až 1,500 ľudí bolo zranených rozmetanými úlomkami. 

Vedci sa snažia nájsť spôsob, ako predčasne varovať bezmocných ľudí pred pádom vesmírneho telesa na Zem. V druhej polovici roku 2015 by sme sa tak mohli dočkať teleskopu ATLAS, ktorý bude umiestnený na Havaji. Odtiaľ bude skúmať oblohu a mal by zachytiť obrovské prichádzajúce skaly z vesmíru. Rovnako i ESA (Európska vesmírna agentúra) zvažuje využitie ďalších pozorovacích teleskopov na to, aby zdvojnásobila dobu varovania a poskytla tak ľuďom viac času na evakuáciu či aspoň poskytla minimálnu možnosť provizórneho úkrytu. Nanešťastie, meteory mieriace k povrchu Zeme počas bieleho dňa sa ťažko budú dať zaznamenať niektorým zo spomínaných zariadení.

Robert Jedicke z Havajskej Univerzity v Manoe vraví: „Jediná možnosť, ako sa vysporiadať s týmto problémom je taká, že si zaobstaráte kozmickú loď na sledovanie.“ Plány na výstavbu takejto vesmírnej sondujúcej lode však ešte nie sú v dohľadne – lepšie povedané, existujú také plány, no to by musel spoločnostiam Sentinel a NEOCam najskôr niekto poistiť tieto zariadenia... 

Video obsahuje zábery zo spomínaného preletu meteoritu v Chelyabinsku pred rokom.