Zabudnuté heslo?
Prihlásenie

Európa príde na Mars v roku 2019

Európa príde na Mars v roku 2019
Autor:
Alžbeta Harry Gavendová
Zverejnené:
31. 3. 2014
Hodnotenie:
Už ste hlasovali.

Aj Európska vesmírna agentúra ESA chce mať na Marse svoj rover - ten sa má nazývať ExoMars, robiť vrty do zeme a zberať vzorky. Pristáť na Marse by mal do roku 2019. S jeho pristávaním to však vôbec nebude jednoduché.

Vedci totiž zatiaľ rátajú až s ôsmimi možnými variáciami, kde by mohol modul s roverom pristáť. Podľa správ BBC by mohlo ísť o miesta, ktoré sa nachádzajú neďaleko lokality, kde pristál rover Curiosity. Do roku 2017 však ESA plánuje definitívne určiť, kde ExoMars pristane. Možné lokácie sú Mawrth, Oxia Planum, Simud Vallis, Coogoon Valles, Hypanis Vallis, Oxia Palus, Isidis.

Rozhodovanie však vôbec nie je také ľahké, ako by sme si mohli myslieť. Treba brať ohľad na to, že ExoMars i s modulom, ktorý na Marse pristane, bude mať hmotnosť až 300 kg a terén na pristátie by mal byť čo najmenej pokrytý prachom. To je však na Marse trochu ťažkým orieškom. Spomínané miesta by teda mohli byť iba "najmenším zlom" z tohto pohľadu.

A aby sa rover zbytočne iba tak nepreháňal po Marse v honbe za vzorkami, treba brať pri pristávaní ohľad i na to. Vedci musia zo Zeme vykalkulovať najvhodnejšie miesto i z hľadiska zloženia pôdy, kde bude rover po pristáti vŕtať a zberať vzorky. Dokážu zároveň vypočítať túto pozíciu s možnou odchýlkou maximálne 10 km.

Celkovým cieľom misie je pátranie po stopách života a rover by mal prejsť asi 70 m za deň.