Zabudnuté heslo?
Prihlásenie

Nová dohoda posúva vývoj robotického systému pre servis satelitov vpred

Nová dohoda posúva vývoj robotického systému pre servis satelitov vpred
Autor:
Roman Mališka
Zverejnené:
10. 3. 2020
Hodnotenie:
Už ste hlasovali.

Spoločnosť DARPA uzavrela partnerstvo so Space Logistics, dcérskou spoločnosťou Northrop Grumman Corporation, s cieľom vyvinúť robotické technológie pre údržbu a predĺženie životnosti satelitov na obežne dráhe.

Na základe vesmírneho systému Extension Extension Vehicle-1 (MEV-1), ktorý sa nedávno pripojil ku komunikačnému satelitu na obežnej dráhe, sa táto technológia použije v programe Robotic Service Geosynchronous Satellites (RSGS) pre vývoj obratného robotického servisného satelitu, ktorý by mohol byť prevádzkovaný súkromnými spoločnosťami ako nástroj pre údržbu satelitov na obežnej dráhe. To by malo prispieť k predĺženiu ich prevádzkovej životnosti.

Program RSGS, ktorý bol založený už v roku 2016 a dokončil hodnotenie návrhu kritického zaťaženia v roku 2019, teraz vyvíja kľúčové technológie pred samotným spustením prvého vesmírneho letu, ktorý je naplánovaný na rok 2023. V rámci tohto úsilia uvádza spoločnosť DARPA, že financuje laboratórium NRL (Naval Research Laboratory) pre spájanie komponentov, ako sú manipulačné robotické ramená, rôzne vymeniteľné nástroje, kamery, senzory a avionika, aby sa splnilo funkčné užitočné zaťaženie robotického systému.

Medzitým bude spoločnosť Space Logistics poskytovať vesmírnu loď založenú na MEV-1 a integrovať do nej robotické servisné systémy, ako aj poskytovať služby v oblasti ich vypúšťania a prevádzky na obežnej dráhe. Keď bude vesmírna loď skontrolovaná a preukáže sa jej spôsobilosť, bude táto technológia uvedená na trh pre komerčné a vládne organizácie.

Koncpet robotického servisného systému pre satelity na obežnej dráhe.