Zabudnuté heslo?
Prihlásenie

NASA: Výherný prototyp skafandru Z-2 určeného na Mars

NASA: Výherný prototyp skafandru Z-2 určeného na Mars
Autor:
Alžbeta Harry Gavendová
Zverejnené:
1. 5. 2014
Hodnotenie:
Už ste hlasovali.

Americká vesmírna agentúra NASA vyhlásila už dávnejšie súťaž o dizajn nového prototypu skafandru, v ktorom raz pôjdu jej kozmonauti na Mars. Zaujímavosťou bolo, že práve verejnosť mohla hlasovať za to, ktorá z vesmírnych uniforiem sa im najviac pozdáva. Výherný model získal až 64% všetkých hlasov (233,431 hlasov – presnejšie povedané).

Nový skafander spadá oficiálne do Z-série. Zetkom sú označené prototypy skafandrov určené pre Advanced Exploration System Division – teda práve spomínaná budúca misia na Mars. Výherná novinka je v poradí už 2.prototyp, ide teda o Z-2 model. Verejnosť mohla hlasovať za jeden z troch modelov a všetky pochádzajú z Univerzity vo Filadelfii a od predajcu špeciálnych vedeckých oblekov ILC Dover.

Hoci Z-2 priamo do vesmíru nepošlú – jeho návrh totiž neobsahuje presnú definíciu materiálov a iné nevyhnutné detaily pre pobyt vo vesmíre. Všetky návrhy sa však vyznačovali dobrými podmienkami pre pohyb, koordináciu. Tento model si získal pozornosť i vďaka riešeniu pevného horného torza a elektro-luminiscenčnému obvodu, ktorý žiaril na hrudi. Je to vôbec prvý krát, čo by NASA použila takéto podsvietenie vo svojich skafandroch. Doteraz sú totiž skafandre skôr variáciou tých, ktoré poznáme z misie Apollo zo 60tych rokov. NASA zároveň verí, že vďaka týmto žiarivým obvodom bude môcť posádku identifikovať – obvody by mali rôzne tvary pre rôznych členov.