Zabudnuté heslo?
Prihlásenie

ISSpresso: Káva na vesmírny spôsob

Autor:
Alžbeta Harry Gavendová
Zverejnené:
16. 6. 2014
Hodnotenie:
Už ste hlasovali.

Na Medzinárodnej vesmírnej stanici ISS si astronauti už čoskoro vychutnajú pravé presso - kto iný by za tým mohol stáť, ako Taliani, preslávení gurmáni a kávičkári. Ich zariadenia sa má volať ISSpresso a vynesie a obslúži ho prvá talianska astronautka.

Okrem pizze si astronauti vo vesmíre pochutia i na inej čerstvej pochúťke. Keď sa v roku 2013 vrátil taliansky astronaut z ISS a pýtali sa ho, čo mu najviac chýbalo vo vesmíre, povedal – pravé talianske presso. A tak sa spojil známy taliansky výrobca kávy Lavazza s vesmírnou stavebnou spoločnosťou Argotec a prinášajú presso stroj do vesmíru s názvom ISSpresso. Samozrejme, aj pred tým sa dala káva piť vo vesmíre, no teraz je tu podľa slov Giuseppa Lavazzu, viceprezidenta spoločnosti Lavazza „...skutočná káva, teda dobrá, horúca a pariaca.“

Zariadenie ISSpresso využíva na hotovú kávu špeciálne kapsule, ktoré umožnia naliať sem kávu v bezváhovom prostredí – kvapalina sa tu totiž správa trochu inak ako za prítomnosti gravitácie. Okrem toho sa tu budú dať variť aj iné horúce nápoje, ako napríklad čaj. Momentálne testuje spoločnosť Argotec prototyp a hotovú verziu by mala v novembri 2015 vyniesť do vesmíru a uvariť si prvé presso prvá talianska astronautka Samantha Cristoforetti. Tá na Twitteri píše: „To je aké cool? Počas ISS Expedície 42 sa mám postarať o prvý vesmírny presso kávovar!“.