Zabudnuté heslo?
Prihlásenie

NASA: Je tajomný signál z vesmíru dôkazom temnej hmoty?

NASA: Je tajomný signál z vesmíru dôkazom temnej hmoty?
Autor:
Alžbeta Harry Gavendová
Zverejnené:
25. 6. 2014
Hodnotenie:
Už ste hlasovali.

Astronómovia zaznamenali neznámy signál z vesmíru, pochádzajúci zo zoskupenia hviezd Perzeus, ktoré je od nás vzdialené 240 miliónov svetelných rokov. Neznámy signál bol niečo ako intenzívnym zábleskom na veľmi špecifickej vlnovej dĺžke röntgenového žiarenia. Vedci ešte nezistili pôvod tohto žiarenia.

Americká vesmírna agentúra NASA na svojej stránke zverejnila správu, že zaznamenali záhadný signál z vesmíru vzdialený 240 miliónov svetelných rokov od našej Zeme. Signál pochádza zo zoskupenia súhvezdí Perseus, jedného z najväčších zoskupení hviezd a objektov vesmíru. Neznámy signál bol niečo ako intenzívnym zábleskom na veľmi špecifickej vlnovej dĺžke röntgenového žiarenia. Vedci ešte nezistili pôvod tohto žiarenia. Zatiaľ však majú teóriu, že mohlo ísť o rozpad sterilných neutrínov. Je to jedeen z druhov častíc, ktoré kandidujú na obsah tzv. temnej hmoty. Esra Bulbul z Centra Harvard-Smithsonian pre astrofyziku v Cambridgei, Massachusetts, vraví: „Sme si vedomí toho, že vysvetlenie v podobe temnej hmoty je odvážne, no ak máme pravdu, bola by to obrovská odmena. Budeme teda pokračovať v testovaní tejto teórie a uvidíme, kam nás dovedie.“ Išlo by o obrovský objav, pretože doteraz nikomu sa nepodarilo priamo určiť temnú hmotu. Podľa odhadu astronómov tvorí temná hmota 85% všetkej hmoty vo vesmíre.

Signál zachytili počas detailného skúmania zoskupenia hviezd pomocou zariadení Chandra X-ray Observatory NASA a XMM-Newton z Európskej vesmírnej agentúry ESA.

Mimochodom, nejde o prvú (zatiaľ) záhadnú vec týkajúcu sa tohto súhvezdia.