Zabudnuté heslo?
Prihlásenie

Medúza s levou hrivou?

Medúza s levou hrivou?
Autor:
Alžbeta Harry Gavendová
Zverejnené:
7. 2. 2014
Hodnotenie:
Už ste hlasovali.

V južnej Tasmánii sa už dlhšiu dobu údajne objavovali obrovské zvláštne medúzy. Doteraz však o nich neexistovala žiadna oficiálna dokumentácia. No teraz sa rodine zbierajúcej mušle na pobreží naskytol neobyčajný pohľad - našli "hmotu" pripomínajúcu obrovský knôt, ktorú okamžite odfotili. A je to práve spomínaná - medúza, zvaná i "levia hriva".

Na juhu Tasmánie sa konečne objavil bájny kúsok – levia hriva či dohárajúci knôt. Je to istý druh medúzy, ktorý má na pomery medúz obrovské rozmery (1a pol metra) a výzor pripomínajúci dohárajúcu sviečku. Uprostred bielej hmoty sa nachádza ružovkastý stred ako knôt. Doktorka Lisa-Ann Gershwin po ňom pátrala už niekoľko rokov. Jej samej sa podarilo identifikovať už dva predošlé, nové a menej známe druhy medúz z kategórie „levia hriva“ – môže za to ich tvar tela plápolajúci po vodnom prostredí podobne ako u leva. Povzdych, ktorý doktorka Gershwin vyslovila, bol "Phwoar", no na presný opis a názov medúzy sa ešte čaká. 

Doktorku však momentálne okrem potešenia z objavu a popisu novej medúzy i niečo trápi – v tasmánskych vodách sú podľa nej premnožené. A tak vyvstávajú 2 otázky – čo to zapríčinilo a tá druhá je o niečo závažnejšia. Aký to bude mať dopad na životné prostredie? To zistíme časom.

Obrovská medúza z kategórie