Zabudnuté heslo?
Prihlásenie

3D tlač a CT scan rozmnožia fosílie

3D tlač a CT scan rozmnožia fosílie
Autor:
Alžbeta Harry Gavendová
Zverejnené:
25. 11. 2013
Hodnotenie:
Už ste hlasovali.

3D tlač umožňuje výrobu kópií originálnych dinosaurích fosílií, ktoré môžu voľne putovať po univerzitách či pomáhať pri vedeckých projektoch. Okrem toho sa vďaka CT dá vyrobiť i fosília, ktorá je ukrytá v usadenine.

K originálnym dinosaurím fosíliám sa dostanú študenti histórie či iní záujemcovia len výnimočne, nehovoriac o dennodennom štúdiu kostier týchto prehistorických tvorov. Ich zapožičanie nesie okrem zdĺhavých byrokratických procesov i riziko poškodenia. S nástupom 3D tlače je však možné vyriešiť už i tento problém. Výskumníci z Charité Campus Mitte v Berlíne totiž kombinujú dáta z počítačovej tomografie CT a trojrozmernú tlač na výrobu neobmedzeného množstva kópií fosílií s maximálnou presnosťou. Okrem toho, množstvo fosílií je skladovaných v špeciálnych obaloch či roztokoch, ktoré ich udržiavajú v správnych podmienkach. Ich štúdium je tak ešte zložitejšie.

3D tlač v kombinácii s CT pomáha tvoriť repliky fosílií

Tím vedcov skúšal i novú metódu, pod vedením Ahi Sema Issever, M.D. vzali bližšie neurčenú fosíliu z Múzea prírodných vied v Berlíne. Spravili CT scan s 320 obrázkovým multidetekčným systémom. Potom vďaka rozličnej miere žiarenia z materiálu kostí a okolitého materiálu (na základe uhlíkovej metódy) dokázal tím vyhotoviť jasné znázornenie ukrytej kosti. CT dáta neskôr použili na vyhotovenie 3D modelu.