Zabudnuté heslo?
Prihlásenie

13-ročný študent postavil v škole funkčný jadrový reaktor

Autor:
Alžbeta Harry Gavendová
Zverejnené:
10. 3. 2014
Hodnotenie:
Už ste hlasovali.

Čo robia 13 ročné deti vo vašom okolí? Možno sa stretávate s takými, ktoré postupne dostávajú „dospeláckejší“ rozum, iné začínajú viac čítať, niektoré predčasne dospievajú, alebo sú i také, ktoré hrajú videohry, trpia záchvatmi puberty, ktorú rodičia tak milujú. No našiel sa aj jeden 13-ročný chlapec, ktorý si postavil jadrový reaktor.

Jamie Edwards z Veľkej Británie sa stal najmladším "vedcom" v histórii, ktorý postavil jadrový reaktor a trhol tak rekord – pred tým držal prvenstvo „až“ 14 ročný chlapec. Celý projekt začal minulý rok, kedy napísal prezentáciu, v ktorej popísal projekt i požiadavky na jeho uskutočnenie. Jeho škola, Penwortham Priory Academy, mu nakoniec dala grant vo výške 3,350 dolárov. Zaujímavé a u nás asi dosť ťažko predstaviteľné. Na druhej strane, aj škola prejavila veľkú dávku dôvery, keď takému mladému študentovi dovolila pohrávať sa s radiačnými prvkami.

Na stavbu takého reaktora bolo potrebné vybudovať rôzne vákuové komory, vákuové čerpadlá, hliníkové tyče a ventily, volfrámové drôty. Podľa slov tvorcu bolo pomerne veľkou výzvou poriadne usadiť a utesniť vákuové komory a Edwards prešiel i kurzom bezpečnej manipulácie s radiačným materiálom pred tým, než spustil svoj mini-reaktor do prevádzky. Učitelia sa cítili mierne neisto v momentoch, akým bolo napríklad to, keď sa kanister deutéria zjavil v škole ako špeciálna poštová zásielka. Posledným krokom bolo rozbiť dva atómy vodíka na potrebnú tvorbu hélia pomocou jadrovej reakcie. Jeho prvé slová po úspešnom pokuse boli: „Nemôžem tomu uveriť!“.