Zabudnuté heslo?
Prihlásenie

V Štokholme vám dovolia odbaliť múmiu

V Štokholme vám dovolia odbaliť múmiu
Autor:
Alžbeta Harry Gavendová
Zverejnené:
21. 3. 2014
Hodnotenie:
Už ste hlasovali.

Na to, aby ste sa pozreli lepšie do sarkofágu múmie už netreba cestovať do Egypta. Stačí navštíviť Štokholm a jeho Múzeum Stredomoria a Blízkeho východu. Vznikla tu totiž nová expozícia, v ktorej sa predvedú 3D modely múmií a veľké dotykové displeje.

Pri skúmaní ôsmich egyptských múmií a ich sarkofágov totiž urobili pracovníci múzea počítačovú topografiu, teda CT. Vznikol tak CT scan, ktorý odhaľuje, čo sa vnútri nachádza. Na tom by ešte nebolo nič nezvyčajné, veď CT metóda je bežná pri podobných skúmaniach. No múzeum sa rozhodlo „obyčajné“ obrázky trochu zatraktívniť. Vytvorili teda niečo ako „virtuálny pitevný stôl“. Práve spomínané dotykové disoleje sú týmito pitevnými stolmi, kde môže návštevník pomocou dotykov doslova odbaľovať múmiu.

Návštevník teda môže odstraňovať jednotlivé vrstvy, až sa dostane k múmii, ktorá je podľa pracovníkov múzea niekdajším kňazom. Ako postupne odkrýva návštevník rôzne vrstvy, mlôže zároveň aj využívať dotykovú plochu na rotáciu a priblíženie mumifikovaného tela. Uvidí ho tak zo všetkých uhlov.

Samotný CT scan by však neposkytol všetky informácie o povrchu a materiáloch vo vnútri sarkofágu a vrstiev obväzov, preto boli použité aj ďalšie technológie, ako laser či fotogrametria. Zaujímavosťou je, že vďaka takémuto scanu dokázali kurátori vytvoriť i repliku amuletu sokola, ktorý sa nachádza vo vnútri sarkofágu.