Zabudnuté heslo?
Prihlásenie

Intel ISEF: Nazrite na slávnostný galavečer v Los Angeles

Autor:
Alžbeta Harry Gavendová
Zverejnené:
20. 5. 2014
Hodnotenie:
Už ste hlasovali.

Áno, v poslednom čase je na našich stránkach o nich dosť počuť, no rozhodne si túto pozornosť zaslúžia. Siedmi slovenskí stredoškoláci, ktorí sa vďaka súťažným národným kolám dostali so svojimi vedeckými projektmi až do Los Angeles na najprestížnejšiu súťaž mladých vedeckých talentov. Súťaž poriadala spoločnosť Intel.

Podrobnejšie sme vás informovali o projektoch i výsledkoch súťaže už v predošlých článkoch, no tu je krátky sumár tém, s ktorými sa rozhodli naši mladí reprezentanti zabojovať za Slovensko:

Michaela Brchnelová z Gymnázia Jura Hronca v Bratislave prišla do Los Angeles s projektom „O urýchľovaní častíc v Tychovom pozostatku po supernove“. Michaela sa zároveň stala víťazkou vo svojej kategórii!

Kristína Uličná z Gymnázia v Krompachoch sa predstaví s projektom „Lipoproteíny ako prostriedok na cielenú a selektívnu akumuláciu hydrofóbnych liečiv do nádorových buniek“.

Daniel Ondra z Gymnázia Poštová 9 v Košiciach ponúka projekt s názvom „Štúdia väzbových možností syntetických derivátov kumarínu s DNA a albumínom“.

Branislav Viliam Hakala z Evanjelického gymnázia Jána Amosa Komenského v Košiciach súťaží s projektom „Príprava a štúdium nanočastíc platiny pre katalyzátory vodíkových palivových článkov“.

Pavel Madaj z Gymnázia V. B. Nedožerského v Prievidzi s projektom „Umelá inteligencia“ rieši možnosť použitia umelej inteligencie (genetického algoritmu) na jednoduchom a zároveň komplexnom príklade robotickej simulácie maximálnej rýchlosti a precestovanej vzdialenosti.

Dvojica študentov z košického Gymnázia sv. Tomáša Akvinského, Martin Liščinský a Michal Géci štartujú s projektom s názvom „Topenie v dvojrozmernom systéme malých magnetov“. Martin a Michal obsadili skvelé 2.miesto vo svojej kategórii.