Zabudnuté heslo?
Prihlásenie

Inteligentné hodinky, ktoré sa rozpustia vo vode pre ľahšiu recykláciu

Inteligentné hodinky, ktoré sa rozpustia vo vode pre ľahšiu recykláciu
Autor:
Roman Mališka
Zverejnené:
6. 8. 2021
Hodnotenie:
Už ste hlasovali.

Vybrať mnoho chúlostivých kúskov, ktoré tvoria súčasné elektronické zariadenia, nie je jednoduché, ale to je nevyhnutné, ak ich chceme recyklovať. V skutočnosti problémy tohto procesu každoročne vytvoria mnoho miliónov ton elektronického odpadu. Nový výskum však ukazuje, ako by sa mohlo dať zbaviť tohto problému tým, že by sa kľúčové komponenty rozpustili vo vode.

Výskum uskutočnili vedci z čínskej Tianjinskej univerzity, ktorí predtým vyvinuli nový typ nanokompozitného materiálu na báze zinku, ktorý je možné rozpustiť vo vode. Cieľom bolo, aby bol materiál použitý na dočasné elektronické obvody, ale tím zistil, že nie je dostatočne vodivý na použitie v spotrebiteľských zariadeniach.

V snahe vyriešiť tento nedostatok vedci upravili nanokompozit na báze zinku pridaním strieborných nanodrôtov, ktoré ich zasa urobili vysoko vodivými. Táto zmes sa potom sieťotlačou vytlačila na degradovateľný polymér nazývaný ako polyvinylalkohol a obvody sa spevnili chemickými reakciami spustenými kvapôčkami vody.

Nový prototyp inteligentných hodiniek pred a po rozpustení vo vode.

Vytvorili sa tak nanokompozitné obvody, ktoré boli potom zabalené do puzdier vyrobených z ďalšieho polyvinylalkoholu, pričom na dokončenie dizajnu inteligentných hodiniek boli pridané senzory na meranie srdcovej frekvencie, hladiny kyslíka v krvi a počtu prejdených krokov. Pri testovaní prototyp nositeľného zariadenia vydržal ľudský pot, ale dokonale podľahol vode.

Keď boli celé inteligentné hodinky úplne ponorené vo vode, polymérny plášť a obvody sa do 40 hodín úplne rozpustili. To čo zostalo, bol OLED displej a jej mikroovládač, spolu s odpormi a kondenzátormi zabudovanými do obvodov. Prototyp je veľmi vzdialený súčasným spotrebiteľským inteligentným hodinkám, no vedci sa domnievajú, že položili základ prechodnému zariadeniu s porovnateľným výkonom.

Výskum bol publikovaný v magazíne ACS Applied Materials & Interfaces.